Evsiz depremzedelerin TOKİ zaferi

1999 Yılında yaşanan büyük depremin ardından Düzce’de oturacak ev bulamayan kiracı depremzedeler, kurdukları kooperatifle çıktıkları yolda 20 yılda bütün engelleri teker teker aşarak yavaş yavaş evlerine kavuşuyor. Kooperatif kurarak oturacakları ev hayali kuran evsiz depremzedeler derneği üyeleri, Toplu Konut İdaresine karşı verdikleri hukuk mücadelelerini teker teker kazanıyor. Son olarak kooperatiflere kredi desteği olmasına karşın bunu vermeyen TOKİ’ye hukuk mücadelesi veren Evsiz Depremzedeler Derneği üyeleri bu mücadeleden de zaferle çıktı.

Düzce Depreminin ardından oturacak ev bulamadıkları için önce dernek kuran sonrada Kooperatif kurarak kendi evlerini yapmaya çalışan Evsiz Depremzedeler Derneği Üyeleri, aradan geçen 20 yılın ardından önce kooperatiflerini yapacakları yer konusunda sıkıntı yaşadılar. Yer sorunun TOKİ ile hukuk yoluna giderek çözen depremzedeler, ardından TOKİ’nin vermesi gereken ev kredisini alamadılar. Bu süreçte hazırladıkları plan ve projelerle ulusal ve uluslar arası birçok yarışmadan ödülde alan Evsiz Depremzedeler Derneği üyeleri, ancak ödüllü projelerini hayata geçirecek yeri bir türlü bulamadılar. Aradan Geçen onlarca yılın ardından TOKİ ile verdikleri hukuk mücadelesini kazanan dernek üyeleri, arazi sorununu çözdükten sonraki aşamada ise TOKİ’nin Kooperatiflere vermesi gereken krediye de başvuru yaptılar. Ancak bu defa da krediyi alamayan dernek üyeleri TOKİ ile giriştikleri hukuk mücadelesini kazanarak, kredi almaya hak kazandılar.

Son davayı da kazana Dernek üyeleri adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Üyesi Sami Kılıç, yaşadıkları süreci anlatarak; “Çok uzun zamandır bu anı bekliyorduk. Deprem olduktan sonra biz kiracılar oturacak ev bulamadık. Çünkü sağlam ev kalmamıştı. Bizde aramızda dernek kurarak Ankara’ya gittik ve derdimizi anlattık. O zamanın siyasileri bizlere kooperatif kurarak kendi evlerimizin sahibi olmamızı söylediler. Bizde önce kooperatifimizi kurduk. Sonrasında binalarımızı yapacak yeri bulduk ama sorunlar çıktığı için biraz zamanımızı aldı. Arsa işini çözmek zorunda kaldık. Son olarak bütün bunları yaparken üyelerimizin parası kalmadı. Yer sorununu çözdük, inşaatlara başladık. Ancak üyelerimizin tamamı dar gelirli olduğu için parasal sıkıntı yaşamaya başladık. Biz kooperatifimizi kurarken TOKİ’nin kredi vereceği söylenmişti. İş ev yapmaya gelince orası da kredi veremeyeceğini söyledi. Biz vereceğini kanunen böyle bir hakkını savunarak mahkemeye verdik. Uzun yıllar sonra mahkeme sonucu elimize ulaştı ve kredi almaya hak kazandık. Depremden hemen sonra kurulan derneğimiz ve kooperatifimizi yapabilmek için 20 yıl beklemek zorunda kaldık ama sonunda başardık. Mutluyuz. Bundan sonra kredimizi kullanarak evlerimizi yapabileceğiz” dedi.           


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
9.05.2019
20:44

ben buna azmin mucadelenin zaferi diyorum bu insanlar cok emek verdi hakettiler hayirli olsun gec bile kalindi

Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,85
senem kose
9.05.2019
14:47

Her zaman doğru ve dürüst habercilik ilkeleri ışığında çalışan Düzce TV yi izlemek bir ayrıcalıktır.Emek veren tüm idareci ve çalışanlarını tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,39
Sami KILIÇ


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.