Pehlivan, iş birliği yapın faizi bırakın

Son aylarda ülkenin iyice içine düştüğü ekonomik kriz, üreticileri zorlarken MÜSİAD Düzce Şubesi Başkanı Vefa Pehlivan’dan öneri geldi. İmalatçılar ve iş dünyası için önemli bir öneri yapan Pehlivan; İş dünyasının ekonomik durgunluktan kurtulmak için bankalar yerine farklı sektörlerdeki iş insanların bir araya gelerek ellerindeki değerleri birleştirme önerisi getirin. Böylece bankalardan kredi çekerek faiz ödemek yerine insanlarımız kendi güçleriyle hem markalarını oluştursun hem de işlerini büyütsün” dedi.

Türkiye ekonomisindeki durgunluk, özellikle esnaf, imalat ve üreticileri kara kara düşündürürken bir taraftan da iş dünyası bu durağanlığı atlatmak için yöntemler arıyor. Bu noktada Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Başkanı Vefa Pehlivan, iş dünyası için önemli bir öneri de bulunarak iş dünyasının banka faizlerine yönelmek yerine aynı iş kolunda farklı sektörlerde iş yapamaya çalışan imalat ve üreticilerin güçlerini birleştirmesinin işlerini açacağını söyledi. İşleri açılsın diye bankalara verilen faizlerin kat ve kat ödendiğini de dile getiren Vefa Pehlivan, sanayici ve esnafların iş birliği ve birleşme ile birlikte banka faizlerine verilecek parayı da katırım olarak değerlendirebileceklerini dile getirdi.

 

     

“Babalarımızdan öğrendiğimiz ticaret, günümüzde geçerli değil”

MÜSİAD Düzce Şube Başkanı Vefa Pehlivan; “Piyasada 40 yıllık geçmişi olan bir esnafım. Büyüklerimizden aldığımız herkes kendi işini yapacak. Kendi işinden başka işe bulaşma, zarar görürsün, iflas edersin gibi bir algı oluşuyor piyasada. Ben şahsi olarak son yıllarda buna katılmıyorum. Türkiye piyasasına baktığımız zaman marka değeri yüksek yabancı firmalara fason üretim yapan imalatçılarımız var. Bu bize istihdam anlamında getiri sağlıyor ama bizim en büyük sıkıntımız marka sıkıntısı. Bizim markamız olsun ama işlerimizi başkası yapsın önemli değil. Parayı kazananlar da markalar oluyor genelde” dedi.

 

“Çözüm yolu ise gayet basit”

Vefa Pehlivan, marka oluşturmanın yolunu anlatarak; “üretici firmalar, pazarlama firmaları, 8-10 şirket bir araya gelerek bu anlamda güçlerini birleştirerek çözebilir, marka değeri yüksek ürünler çıkarıp dünya pazarında satabilirler. İmalatçılar, pazarlamacılar ve hammadde üreticileri bir araya gelerek güçlerini birleştirerek ekonomik daralmayı atlatabilirler, potansiyeli artırabiliriz diye düşünüyorum. Bu anlamda devletimizin de destekleri var. Bu anlamda İŞKUR’un, KOSGEB’in, MARKA’nın destekleri var. Bunları değerlendirebiliriz” dedi.  


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.