Belediye Parayı Harcadı İddiası

Belediye Parayı Harcadı İddiası

İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Erkan Dinçer, Düzce’de yaşanan otopark sıkıntısının nedeni Düzce TV’ye özel yaptığı açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Meclis Üyesi Dinçer, belediyeler tarafından otopark yapmak üzere toplanan paraların başka amaçlar doğrultusunda harcandığını belirtti.

Düzce’de yaşanan otopark sorununa Düzce Belediyesi Meclis Üyesi Erkan Dinçer’den şaşırtan bir açıklama geldi.

İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Erkan Dinçer, her bir inşaat için daire sayısına bağlı olarak Düzce Belediyesi tarafından 2013-2018 yılları arasında yaklaşık 20 milyon 560 bin TL toplanan garaj parasının hesaptan alınarak başka amaçlar için harcandığını belirtti.

"Otopark paraları nereye gitti?"

İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Erkan Dinçer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Düzce Belediyesi yapılan inşaatlar için daire sayısına bağlı olarak her bir araç için eğer binanın altına garaj yapılıyorsa bir talepte bulunuyor. Bu paralarda Düzce Belediyesi’nin bir hesabında otopark hesabında bu paralar toplanıyor. Daha sonra şehrin belirli yerlerine otopark yapılması için harcanıyor.

Bununla ilgili daha önce mecliste bir soru soruldu, bu paralar nereye gidiyor diye. Bununla ilgili 2013-2018 yılları arasında yaklaşık 20 milyon 560 bin TL gibi bir para toplanmış bu hesapta. Tabii ki ondan önceki tarihte toplanan paralar ne oldu onları bilmiyoruz. 2013 ile 2018 yılları arasında bu hesapta toplanan para başka bir amaçla kullanılmaması gerekirken, belediyenin ihtiyacına binaen başka amaçlarla bu para kullanılmış. Dolayısıyla otopark yapılmamış.”

"Vatandaş mağdur oluyor"

Belediyenin otopark alanı oluşturmaması nedeniyle Düzcelilerin mağdur duruma düştüğünü ifade eden Dinçer, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şimdi vatandaş da sıkıntı içerisinde. Görüyorsunuz sokaklarda araçlar için park edecek yer kalmadı. Otoparklar doldu bu defa sokakların kenarlarına da araçlar park edilmeye başlandı. Dolayısıyla ya çekici gelip araçları çekiyor ya da bunlara trafik cezası yazıyor. Yani burada vatandaş gerçekten mağdur durumlara düşüyor. Sen hem vatandaştan para alıyorsun otopark yapmak için ondan sonra gidip otopark yapmıyorsun. Vatandaşı da arabayı niye buraya park ettin diye ceza kesiyorsun.”

"Belediye kanuna uygun hareket etmemiş"

Belediye kanuna uygun hareket etmemiş diyen Dinçer, şunları söyledi:

“Dolayısıyla bununla ilgili belediyenin bir girişimde bulunması lazım. Böyle bir girişimi olduğu gözükmüyor. Bizde merak ettik bu toplanan paralar bu amaçları dışında kullanılarak ne yapıldı diye. Zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da bununla ilgili 4. bölüm 12. madde 4. fıkrasında bir hesapta paraların toplanması resmi gazetede yayınlanan kanun çerçevesinde toplanması gereken paralar kanunun 13. madde 2. fıkrasına göre başka bir yerde kullanılmaması gerekirken kullanılmış. Dolayısıyla belediye kanuna uymayan hareketlerde bulunmuş. Bu da yanlış bir şey. Bu yanlışlığın bir an evvel giderilmesi ve otoparkın Düzce’nin muhtelif yerlerine ve ihtiyaç duyulan yerlerine yapılması gerekirdi. Mesela eski belediyenin bulunduğu yere katlı otopark yapılabilirdi. Derenin kenarındaki park iş merkezinin olduğu yer biliyorsunuz belediyenindi. Oraya katlı otopark yapılabilirdi. Bunların yapılmaması artan şehrin nüfusu da göz önüne alınırsa ileriki dönemlerde daha fazla problem oluşturacağı kanaatindeyim. Dolayısıyla İYİ Partili Düzce Belediye Meclis Üyesi olarak bunu vatandaşlarımızla paylaşmak istedim.”

"Bu para o hesaba geri dönmemiş"

Otopark hesabına belediye tarafından harcanan paranın ne zaman geri yatırılacağı konusunda bir açıklama yapılmadığını vurgulayan Dinçer son olarak şunları söyledi:

“Bu para o hesaba geri dönmemiş. Belediye tarafından verilen cevapta bu hesaba para yatırılacak deniyor ama ne zaman yatırılacak onunla ilgili bir bilgi yok.

Mevcut binasının altına otopark yapmış olan vatandaşlarımız mağdur oluyor. Mesela garajlarının önüne araçlar park ediliyor. Dolayısıyla o binanın garajına girmek çıkmak mümkün olmuyor. Belediye de bu konuyla ilgili herhangi bir kontrol yapıyor mu, hayır yapmıyor. Düzce’de gerçekten bu otopark sorunu çok büyük bir sıkıntı.”

Haber: H. DURNA

Kamera: S. AKYOL


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
6.02.2020
11:30

değerli erkan bey iyi ki varsınız düzce için güzel demeçler verdiğiniz için

Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,00
hasan yılmaz
6.02.2020
10:24

Hiçbir vatandaşımız yol otopark haramilerine ücret ödemek zorunda değil. Yasal hiçbir yanı yok. Yasalara aykırı bir şekilde toplanan haracın yasalara uygun harcanması beklenemez. ÖDEMEYİN KARDEŞİM!

Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,48
Süleyman ÖNCÜL


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.