EĞİTİM BİR-SEN?DEN YENİ DÖNEM BEKLENTİLERİ

EĞİTİM BİR-SEN?DEN YENİ DÖNEM BEKLENTİLERİ

Eğitim Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sona ererken, yeni dönemden önce yetkililerin ve yöneticilerin çözmesi gereken birçok sorun, iyi bir gelecek için ortadan kaldırılması gereken pek çok engel bulunduğunu söyledi.

Eğitimde sorunları sıralayarak, ülkenin en önemli ve öncelikli sorununun eğitim olduğunu belirten Eğitim Bir-Sen Düzce Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi,  son yıllarda bütçeden en çok pay ayrılmasına rağmen, yapılan birçok yanlışlık, akamete uğrayan uygulamalar, ders kitaplarındaki hatalar, değişen sınav sistemlerindeki belirsizlikler, öğretmene uygulanmak istenen performans garabeti, şiddetin aramızdan ayırdığı öğretmenler, şiddet mağduru birçok eğitimci, eğitimin düzeleceğine dair azalan umutlar ve her geçen gün büyüyerek devam eden sorunların, ülkenin en önemli ve öncelikli sorunu eğitimdir dedirttiğini kaydetti.

BEN YAPTIM OLDU ANLAYIŞINDAN VAZGEÇİLMELİ

Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye?nin eğitime daha fazla önem vermesi gerektiğini düşündüklerini belirten Çelebi,

? Son yıllarda, okullaşma oranlarının artması, okulların fizikî ve teknolojik kapasitesinin gelişmesi, öğretmen açığının her geçen yıl azalması ve GSYH?den eğitime ayrılan kaynağın artırılması gibi fiziki ve eğitimin dış etmenlerindeki iyileşmeler eğitimin nitelik problemini çözmemekte; eğitim, pedagojik boyutuyla da usta dokunuşlara ihtiyaç duymaktadır.

Mevcut eğitim sisteminin kimseyi memnun etmediği, halk tarafından eleştirildiği, eğitimin paydaşları tarafından sürekli tartışıldığı, eğitimcilerin giderek artan sorunlardan şikâyetçi olduğu, en sonunda eğitimin aktörü öğretmenin bile mesleki iştiyakını kaybederek tavan ile taban arasındaki duygusal bağın koptuğu bir anaforun içindeyiz. Bundan sonraki süreçte, bu cendereden çıkabilmek için ?ben yaptım oldu? anlayışından vazgeçmek, milletimizin eğitimden beklentilerini öncelemek, paydaşların eleştiri ve önerilerini dikkate almak, istişareyle belirlenmiş sağlam politikalara yaslanmak, eğitimcileri huzursuz eden uygulamalara son vermek, öğretmene itibar etmek ve edilmesini sağlamak gerekmektedir.? Dedi.

KALICI POLİTİKALARIN İZLENECEĞİ YENİ BİR DÖNEM

Çelebi, Milletin geleceğe güvenle bakabileceği, ülkemizin verimli bir eğitim sistemine kavuşabileceği, eğitimin niteliğinin artacağı, eğitimin sorunlarının çözüleceği, eğitimcilerin daha fazla itibar göreceği ve kalıcı politikaların izleneceği yeni bir dönem istediklerinin altını çizdi.

EĞİTİMCİLERE YÖNELİK TALEPLER

?Yüz yüze bakanları, yan yana duranları karşı karşıya getirecek Performans konusu eğitimcilerin gündeminden temelli çıkarılmalıdır? diyen Çelebi, Eğitimcilere yönelik şiddeti cezalandıracak, eğitimciye güven verecek yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Çelebi eğitimcilere yönelik taleplerini sıralarken, ?Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir. Kamu vicdanını yaralayan mülakatla öğretmen istihdamından vazgeçilmelidir. Ortaöğretime geçiş sürecinde doğabilecek problemlere yönelik çözümler şimdiden bulunmalıdır. Öğretmenleri motive edici bir kariyer sistemi geliştirilmelidir. Alan değişikliği öğretmenlerin hakkı olarak görülmelidir.

Okulların fiziki altyapısı geliştirilmeli ve okullara doğrudan ödenek tahsis edilmelidir. Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının görev tanımları yapılmalıdır. Hizmetli ve memurların fazla çalışma sorunu çözülmelidir. Eğitim kurumlarının hizmetli ve memur ihtiyacı karşılanmalıdır. Hizmet içi eğitim çalışmaları mesleki gelişime dayalı olarak yeniden planlanmalıdır. Eğitim kurumu yöneticileri işveren muamelesi görmemelidir. Öğretim yılına hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlarına ödenmelidir.? İfadelerini kullandı.

YENİ BAŞLANGIÇLAR, NİTELİKLİ DOKUNUŞLAR..

Eğitim ve öğretimin, mevzuatın üstünde, müfredatın dışında, ders programlarıyla sınırlanamayacak derecede hayatın her anını kuşatan bir faaliyet olarak görülmemesi gerektiğini belirten Çelebi, ?  yaz, bir tatil değil, daha iyi bir başlangıç için bir mola olarak değerlendirilmelidir. ?Hayat her anıyla bir okul, her yenilik gelişim için bir merhale, edinilen her güzel davranış yeni bir kazanımdır? anlayışıyla yeni başlangıçlar için nitelikli dokunuşlar gerçekleştireceğimiz, kendimize ve gelişimimize katkıda bulunacak faaliyetlere ağırlık vereceğimiz bir dönem olması temennisiyle yoğun emeklerinden dolayı tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor, öğrencilerimize güzel bir gelecek diliyoruz.? Dedi.

 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.