BAŞBAKAN SICAK BAKMIYOR

BAŞBAKAN SICAK BAKMIYOR

Düzce?nin  2019 seçimlerine kadar bütünşehir yapılması gündemdeyken Büyükşehir statüsü için üzerinde durulan 2. kriter Düzce?yi Büyükşehir yapabilecek. AK Parti'nin halen 30 olan büyükşehir sayısını 42'ye çıkarmaya hazırlandığı tasarıyla, 500 bin nüfusunu aşan 12 il de büyükşehir statüsüne geçecek. Eğer nüfus kriteri 300 bine düşürülürse Düzce de Büyükşehir olabilecek.

 

 

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı'nın üzerinde çalıştığı büyükşehir düzenlemesi önceki hafta Başbakan Binali Yıldırım'a sunuldu. 4 kişilik özel bir ekip tarafından yürütülen çalışmada bazı düzenlemeler alternatifli olarak anlatıldı.

 

'BÜYÜKŞEHİR' VE 'BÜTÜNŞEHİR' OLARAK İKİYE AYRILACAK

Büyükşehir statüsüne geçecek iller için 2 ayrı nüfus kriteri üzerinde duruldu. 81 il ?büyükşehir' ve ?bütünşehir' olarak ikiye ayrılacak.

Başbakan Yıldırım'ın ?olur' dediği düzenleme, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a anlatılacak. Erdoğan'ın vereceği talimat sonrasında düzenlemeye son şekli verilecek. Buna göre nüfusu 750 bin kişinin üzerinde olan 30 kent büyükşehir statüsüne kavuşacak.

 

500 BİN KİŞİLİK NÜFUS KRİTERİ ESAS ALINACAK

AK Parti'nin üzerinde durduğu birinci formüle göre büyükşehir statüsü için 500 bin kişilik nüfus kriteri esas alınacak. Bu durumda 2016 yılı sonu itibarıyla bu kriteri geçen 12 büyükşehir olacak.

 

ALT SINIR 300 BİN NÜFUS OLURSA

Diğer tartışılan bir seçenek ise büyükşehir statüsü için alt sınırın 300 bin nüfus olması yönünde. Başbakan Yıldırım'ın sıcak bakmadığı düzenleme kabul görürse büyükşehir sayısı 58'e çıkacak. Kentler için 300 bin nüfusu baz alınırsa büyükşehir statüsüne geçecek iller arasında Düzce de bulunuyor. 

 

KÖYLER MAHALLEYE DÖNÜŞECEK

Ayrıca, Büyükşehir statüsü elde edecek illerdeki tüm köyler tarih olacak. Köyler yeni dönemde mahalleye dönüşecek. Köylerde yaşayan vatandaşlar ise 2019'daki belediye seçimlerinde büyükşehir adayına oy verecek. Düzenlemenin 2019'da uygulanabilmesi için 30 Mart'tan önce Meclis'ten geçmesi gerekiyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.