AVLAYAN KÖYÜ MERASINA KAVUŞTU

AVLAYAN KÖYÜ MERASINA KAVUŞTU

Mera Islah ve Amenajmanı Projesi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda Cumayeri?ne bağlı Avlayan Köyü Merası düzenlenen törenle açıldı. Açılışta geleneksel hale gelen en güzel buzağı yarışmasının ödülleri dağıtıldı.

 

 

Mera açılış törenine, Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığından Fevzi Kaçar ve Gültekin Öçalan, Çilimli Kaymakamı Mahmut Şener, Avlayan Köyü Muhtarı Mustafa Koz, kamu kurum ve kuruluş müdürleri,  akademisyenler, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Düzce Merkez Işık İlkokulu öğrencileri ile köy halkı katıldı.

Vali Yardımcısı Hasan Bağcı programda yaptığı konuşmada; kendisinin de köy çocuğu olduğunu söyleyerek,  hayvancılığın, çiftçiliğin nasıl yapıldığını çok iyi bildiğini dile getirdi.

Bağcı, ? Tarım ve hayvancılıkta önemli destekler verilmekte bunu daha da arttırmalıyız. Hayvanlarımızın daha organik yetişebilmeleri için meraların ıslah edilmek suretiyle mera alanlarının arttırılmasında büyük zaruret vardır. Hem fert olarak hem toplum olarak ekonomik ve sosyal yönden gelişebilmek için tarım sektörünün gelişmesi gerekir.? ifadelerinde bulundu.

Bakanlık Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığından Fevzi Kaçar, yaptığı konuşmada, tüm sektörlerde olduğu gibi tarımın alt sektörü olan hayvancılık sektöründe de rekabet etmenin daha az maliyetle daha kaliteli üretim yapabilmekten geçtiğini belirtti.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Toprağın ve tarımın öneminden bahsederek başladığı konuşmasında, ülkemizde ciddi mera işgalleri olduğunu,  Müdürlük olarak mera ıslahına büyük önem verdiklerini söyledi.

Kabaoğlu, ? her yıl mera ıslah projeleri hazırlayarak Bakanlığın onayına sunuyoruz, şimdiye kadar 20 köyde 10 bin 22  mera alanı ile ilgili ıslah ve amenajman projesi  uygulamaya kondu, 23?ü tamamlandı ve geriye 6 mera  kaldı. Avlayan Köyü Merasında,  ıslah kapsamında ihata, sundurma ve sıvat yapıldı, yabancı ot temizliği yapılarak gübrelendi ve ot kalitesi yükseltilerek açılışa hazır hale getirildi? dedi.

Avlayan Köyü Muhtarı Mustafa Koz ise 2011-2012 yıllarında köylerinde 600 büyükbaş hayvan olduğunu, şu an ise 290 hayvan kaldığını belirterek devletin Genç Çiftçi Projesi ile vereceği destekle ve bu meranın açılışıyla hayvan sayısının artacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Düzce Merkez Işık İlkokulu folklor ekibinin gösterisi ilgiyle izlendi.

Vali Yardımcısı Hasan Bağcı ve protokol üyelerince Avlayan Köyü ??En Güzel Buzağı? yarışmasında 1. olan Oktay Koz, 2. olan Mehmet Koz ve 3. olan Bayram Erçetin?e ödülleri verildi.

Işık İlkokulu Öğrencilerine folklor gösterilerinden dolayı ise hediyeler verildi.

Ardından tüm protokol üyelerinin katılımıyla meranın açılış kurdelesi kesildi ve tören yapılan ikramla son buldu.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.