UA-22840198-1

SON TURDA SEÇİM TAMAMLANDI

SON TURDA SEÇİM TAMAMLANDI

TBMM Başkanlık seçimi için ilk tur oylama yapıldı. Binali Yıldırım: 331, Erdoğan Toprak: 134, Meral Danış Beştaş:65, Hayrettin Nuhoğlu: 43, Cihangir İslam:  oy aldı. İkinci tur oylamada ise, Binali Yıldırım: 336, Erdoğan Toprak: 131 oy aldı.TBMM Başkanlık seçimi için 3. tur oylama yapıldı, Binali Yıldırım yeni TBMM Başkanı seçildi.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık seçimi için birinci tur oylaması yapıldı. Seçiminin birinci turunda adaylar seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamadı. Meclis Başkanı seçimi için 2. tur oylamaya geçildi.

 

İLK TURDA 400 OY ALMAK GEREKİYOR

Meclis Genel Kurulu, başkanlık seçimi için bugün saat 14.00'te toplandı. Anayasa'ya göre gizli yapılan oylamada seçilmek için ilk iki turda 400, üçüncü turda 301 oy almak gerekiyor.

 

MHP DIŞINDAKİ PARTİLER KENDİ ADAYIYLA YARIŞIYOR

MHP dışındaki tüm partiler ilk turlarda kendi adaylarıyla yarışıyor. TBMM Başkanlığı için AK Parti'den Binali Yıldırım, CHP'den İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP'den Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti'den İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu aday gösterildi. Başkanlık için ayrıca Saadet Partisi kökenli Cihangir İslam da yarışıyor.

 

BİR YASAMA DÖNEMİNDE İKİ SEÇİM

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor.

 

İKİNCİ TUR DA TAMAMLANDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık seçimi için ikinci tur oylaması yapıldı. Binali Yıldırım: 331, Erdoğan Toprak: 131 oy aldı.

 

YILDIRIM TARİHE GEÇTİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 3'üncü turda salt çoğunluğu elde eden Binali Yıldırım TBMM'nin 28. Başkanı oldu. Yıldırım, 'Son Başbakan' olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçmişti. Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Meclis Başkanı oldu.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.