ÜNÜ İL SINIRLARINI AŞTI

ÜNÜ İL SINIRLARINI AŞTI

Düzce'de, yetiştiği humuslu toprak nedeniyle farklı bir aromaya sahip olan bal kabağının ünü, kent sınırlarını aştı. Özellikle tadını bilenler, pişirildikten sonra üzerine fındık, kaymak, tahin ve pekmez dökülen kabak tatlısını yemek için diğer illerden Düzce?ye gelmeye başladı.

 

 

Düzce'nin bal kabağına son dönemde ilgi artmaya başladı. Kabak üreticisi Mustafa Yalçın,  yıllardır kabak yetiştirdiklerini ancak gerekli platformlarda tanıtamadıklarından kendi içlerinde daralıp  kaldıklarını söyledi.

Yalçın, ? Son zamanlarda ürettiğimiz kabakları yol kenarına çıkarıp, tezgahlarda pazarlamaya başladığımızdan bu yana uzak şehirlerden gelen vatandaşlar kabak almaya başladı. Gittikleri yerde bizim kabağımızın lezzeti ve tadı fark edildi. Bu bölgeyi ziyarete gelenlere sipariş verilmeye başlandı" dedi.

Yalçın, Düzce kabağının özelliğini anlatırken, kendine özgü aroması olduğunu dile getirdi, İyi ürün alabilmek için iklim şartlarının uygun olması gerektiğini vurguladı.

"Düzce kabağının özelliği, baktığınız zaman hepsi kabaktır ama pişirdiğiniz zaman o lezzet, tat ve aromayı hepsi vermez. Düzce kabağı aroma açısından lezzetli, aranan bir tat olmaya başladı. Kabak sevenler tükettiklerinde farkı görmeye başladı"

Kendisine aitrestoranda Belediye Başkanı Dursun Ay?a, kabak tatlısı ikram eden Cezmi Kambur, kabak tatlısını daha lezzetli hale getirmek için üzerine pekmez, tahin ve fındık ekleyerek Başkan Ay?a sundu.

Hem görsel hem tat olarak muhteşem olan kabak tatlısını afiyetle yiyen Başkan Ay, herkesi Düzce kabak tatlısı yemeğe davet etti.

Başkan Ay , "Kabağımız verimli Düzce ovasında en yüksek verime sahip. Çiftçilerimize destek amaçlı Düzce'de bir festival yaptık. Festival çok ilgi gördü ve kabak fiyatlarında da iyileşme oldu. Üreticilerimiz ve bizler çok memnun olduk. Gerçekten kabak çok faydalı bir tatlı. İçerisinde yağ yok, un yok. Tamamen kendi aromasıyla, birazcık şeker katarak üzerine kaymak, pekmez, fındık tahin gibi ürünleri katarak, doğal, zevkle yenecek bir ürün. Herkesi Düzce'ye, Düzce'nin kabak tatlısını yemeye bekliyoruz" şeklinde konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.