Koordinasyon ile eksikler gideriliyor

Koordinasyon ile eksikler gideriliyor

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı sel felaketinin ardından eksiklerin giderilebilmesi için yoğun çaba harcıyor.Dağlı Başkanlığında, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda yürütülen çalışmalar değerlendirilerek, eksiklerin giderilmesi için planlama yapıldı. 
 

Düzce ili genelinde 17 – 18 Temmuz 2019 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu İlimiz Cumayeri ve Akçakoca ilçe merkezi ve köylerinde ağırlıklı olmak üzere sel, su baskını ve heyelanlar meydana gelmiştir. 
Yoğun yağışın başladığı ilk saatlerden itibaren İl Afet Koordinasyon Merkezi, gerekli refleksi göstererek önce Cumayeri Kaymakamlığı daha sonra da İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezinde duruma vaziyet etmiştir.
Müdahalenin ilk aşamasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait helikopterlerle 18 Temmuz günü başlayan arama ve kurtarma çalışmaları kapsamında karadan araçlarla ulaşılamayan bölgelerden toplam 68 saat uçuş yapılmış ve 69 seferde 262 kişi helikopterlerle kurtarılmıştır. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir adet keşif uçağı ile bölgede keşif çalışmaları yürütülmüştür.
Ancak, o gün akşam saatlerinde 7 vatandaşımızın sele kapılarak kaybolduğu bilgisi üzerine çalışmalarımız arama ve kurtarma çabası üzerine yoğunlaşmış ancak bugün itibariyle sele kapılan kayıp 7 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır.
Arama faaliyetlerimizin yanında özellikle, sel ve su baskınından yoğun etkilenen Esmahanım, Uğurlu ve Dilaver köyleri olmak üzere 49 köyümüzün hasar görmüş altyapısı konusunda çalışmalar da eşzamanlı olarak devam etmiştir.
Yapılan 12 günlük çalışma süresince toplamda 7.733 personel/gün (günlük ortalama 645 kişi) ve 3.179 araç/gün (günlük ortalama 265 araç) ile çalışmalar yürütülmüştür. Selden zarar köylerimizin tamamında sağlık taraması ve ilaçlama çalışmaları yürütülmüştür. 

Arama çalışmalarının neticelenmesiyle birlikte tüm ağırlık köylerimizin altyapı çalışmalarına verilmiştir. Bu kapsamda hayatın hızla normale dönmesi için onarım ve temizlik devam etmekte olup en kısa sürede çalışmaların tamamlanması hedeflenmektedir.

 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.