ÜRETİCİYE AYNI UYARILAR

...

Fındık fiyatının 12.15 TL’ye kadar düşmesi üreticilerin tepkisine sebep oldu. Ziraat Odası yetkilileri fiyat düşüşü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Alıcı firmalar üreticiyi panikleterek ucuz fiyattan fındık almak istiyor” dedi.

Son günlerde inişli-çıkışlı bir grafik izleyen fındık fiyatlarının üreticiyi panikletmek amacını taşıdığını söyleyen oda başkanları, 1 Eylül’de başlayan yeni fındık sezonuyla birlikte fiyatların borsa tahtasında 13 TL, serbest piyasada ise 15 TL’ye kadar yükseldiğini ancak daha sonra inişe geçtiğini belirtti. Fiyatların son olarak 12.50 TL’de kaldığını ancak Cuma günü itibariyle bu rakamın 12.15 TL’ye kadar düştüğünü belirten yetkililer, “Fındık alıcı firma ve manavları arasında bir dayanışma olduğu görülüyor. Fiyatları düşük seviyede tutarak üreticiyi panikletmek ve fındıklarını ucuz fiyata piyasaya indirmeleri sağlanması amaçlanıyor.  Bu yaklaşım tarzı üreticinin alın terine ambargo koymaktır” dedi.

Bu sezon fındık rekoltesinin düşük olduğunu ve arz talep dengesine bakıldığında fiyatın yükselmesi gerektiğini dile getiren yetkililer, “Fındık alıcı firmalar fiyatı düşük tutmakta ısrar ediyorlar. Bu durumda üreticilerimize tavsiyemiz; fındıklarını piyasaya indirmesinler ve emanete fındık vermesinler. Mutlaka fındık fiyatları yükselecektir. Üreticilerimiz ayrıca piyasaya fındık indirmeden önce piyasa araştırması yapsınlar. Çünkü her manav ayrı bir fiyat vererek fındık alıyor. Üreticilerimiz bu konularda uyanık olsunlar” diye konuştu

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU