DÜZCE “SAKLI CENNET” OLDUĞUNUN KANITI

...

Düzce’nin tarihine ışık tutacak olan milyonu askın fotoğraf arşivine sahip olan Fotoğrafçı ve Arşivci Lütfü Şimşek, son dönemlerde doğa gezilerinde video çekimi de yapmaya başladı. Gittiği yerlerin video çekimini yaparak paylaşan Şimşek, doğanın bünyesinde sakladığı mekanları insanların zarar vermemesi için kimseyle paylaşmıyor.

 

Düzce doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olması ile biliniyor. Hemen hemen her gün doğanın sakladığı güzellikler ortaya çıkıyor. Düzce’nin tarihine ışık tutacak olan milyona aşkın fotoğrafı arşivinde bulunduran Fotoğraf Sanatçısı ve Arşivci Lütfü Şimşek, doğal güzellikleri ortaya çıkarma adına doğa gezileri yapıyor. Son dönemlerde fotoğraf arşivine video arşivini de ekleyen Şimşek, Yığılca’da saklı kalmış bir cenneti ortaya çıkardı.

Yığılca “Saklı Kent” unvanının hakkını verircesine birçok doğal güzelliklere sahip bir yer. Yığılca’nın bu unvanı ne kadar hak ettiğini gösteren bir görüntü ortaya çıktı. Lütfü Şimşek tarafından ortaya çıkarılan doğal güzelliğin içerisinde doğal mağaralar, doğal kuyular ve  70 metre yükseklikten akan şelale var. Mağaraları, kuyuları, şelaleleri aynı ortamda bulunduran doğal cennetin görüntülerini çeken Şimşek, insanların doğal ortama zarar vermesinden korktuğu için bulduğu mekanın yerini kimseler ile paylaşmıyor.

Düzce’de doğanın sakladığı mekanları keşfetmek için geziler düzenlediğini söyleyen Fotoğraf Sanatçısı ve Arşivci Lütfü Şimşek, Yığılca’da çektiği video çekimini bizlerle paylaştı ancak doğal güzelliğin zarar görmemesi için görüntülerdeki yeri paylaşmadı.

Şimşek, “ ben doğa gezilerim bana göre terapi gezileridir. Gittiğim yerlerdeki güzel görüntüleri de insanlarla paylaşıyorum. Son dönemlerde video çekimleri de yapmaya başladım. Paylaşmak çok güzel ancak bazı bulunan şeyleri de paylaşamıyoruz. Gizli cennet olan yerlerin nereler olduğunu paylaştığımızda oranın doğal sakinlerine zara vermiş oluyoruz. Eğer paylaşılırsa tüfeğini alan avlanmaya gidecek, piknik alanları yapılmak istenecek, yetkililer yol yaparak doğal yaşam alanını değiştirmeye kalkacağından dolayı bazı yerlerin mevkilerini söylemiyorum. Bazı şeyleri olduğu gibi bırakmak daha güzel olduğunu düşünüyorum. Görüntülerdeki gibi güzellikler Düzce’nin birçok yerinde saklı kalmış bir şekilde var. Çektiğim görüntüdeki yer Yığılca’da. Yığılca’nın saklı kent olduğunu gösteren en güzel kanıttır bu görüntüler. Yığılca’ya her gidildiğinde gizli kalmış, doğanın sakladığı yerler bulabiliyoruz” dedi. 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU