HAVA KİRLİLİĞİ VE BAŞKANLIĞI KONUŞTU

...

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Düzce’nin hava kirliği konusunda yasa taslağı hazırladıklarını söyledi, Başkanlık sistemi hakkında da konuşan Tozan, rejim değişikliği olduğunu söylediği sisteme karşı olduklarını belirtti.

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Düzce’nin hava kirliliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Bakan Faruk Özlü’ye sunmak üzere bir dosya ile meclise sunmak için yasa teklifi hazırlığında olduklarını söyledi. Kalıcı çözüm için adım atmak istediklerini belirten Tozan, dosyada hangi çözüm önerileri olduğunu da paylaştı.

 

 

MECLİS GÜNDEMİNE ALDIRACAĞIZ

Tozan, “ Sabah 7’de kalıcı konutlara çıktım. Düzce tamamen sisli, orası pırl pırıldı. Bütün kirli hava Düzce’nin üzerine çökmüştü. Bütün kış boyunca da bunu maalesef yaşayacağız. Bu konu hep gündemimizdeydi. Astım ve Koah hastaları için son derece tehlikeli. Bu problemin özellikle katı yakıt ve egzoz emisyonuna bağlı olduğunu da bilmekteyiz. Cumartesi günü Trabzon’a İl Başkanları toplantımız var. Genel Başkanımız, bölge milletvekillerimizle beraber Türkiye’nin gündemini değerlendireceğiz. Düzce’nin hava kirliliği ile ilgili bir teklif dosyası hazırlıyoruz. Biz bunu Ankara’da Sayın bakanımıza sunmuş idik. OHAL gereği meclisin iç tüzüğünü bilmiyorum. Bir yasa teklifi verilebilir mi. Meclis gündemine alınabilir mi bilemiyoruz. Genel Başkan Yardımcılarımızla görüşeceğiz bu konuyu. Eğer bir yolu varsa hızlıca yasa teklifimizi hazırlayıp, bir dosyayı sayın Bakanımıza vereceğiz, hava kirliliği konusunda kalıcı çözüm için mecliste de bir adım atacağız.Hazırlıklarını yapıyoruz şu anda. İçeriğinde, doğalgaza yüzde 40 teşvik verilmesi, benzinli araçlara da yüzde 30-40 oranında LPG teşvik getirilmesi var.” Dedi.

 

BU TAMAMEN REJİM DEĞİŞİKLİĞİDİR

Önümüzdeki Nisan ayında referandum yapılması planlanan  Başkanlık sistemi hakkında da konuşan Tozan, “ ismi cumhurbaşkanı ya da Başkan olsun bu aldatmacadır” dedi.

Tozan, “ Biz örgütler olarak yeni bir sistemle ilgili alt yapımızı hazırlıyoruz. Çalışma grupları oluşturulmaya başlandı. Nisan Mayıs gibi düşünülüyor referandum partimizi bu sürece hazırlayacağız. Trabzon’daki toplantıda gündem partiyi referanduma hazırlamak olacak.Bizim bakışımız net. Biz parlamenter sistemin güçlendirilmesinden yanayız. Temel hak ve hürriyetlerin bu ülkede yeniden sağlanması noktasında yargı bağımsızlığından yanayız. Türkiye’deki temel sıkıntı bu. Bugün, OHAL kapsamında her şey tıkanmış vaziyette. Ekonomi çok kötü. Bütün komşularımızda savaş var. Ticaret bitmiş durumda, döviz almış başını gidiyor. Ülkenin milli bir tarım politikası yok. En önemlisi hiç kimsenin adli mercilere güveni kalmadı. Adli sistem de siyasetin baskısı altında. İsmi Cumhurbaşkanlığı ya da Başkanlık bu tamamen aldatmacadır. Bize gelen metinde Cumhurbaşkanı yazıyor diye kamuoyunun tepkisini azaltmaya çalışan Bahçeli’nin bakış açısına da ben şaşırıyorum. Bu tamamen rejim değişikliğidir. CHP olarak biz buna karşıyız. Yıllardır sıfır terörle aldıkları ülke ne hale geldi. Binlerce şehit verdik. Ülkede huzur kalmadı. Kutuplaşma var. Yeniden huzur ve adaletin tesis edilmesi gerekiyor. 15 yıldır yönettikleri ülkeyi ne hale getirdiklerine bakıyoruz. Bunları çözmek için Cumhurbaşkanına Başkanlık verelim. Acaba bugüne kadar hangi yasayı çıkarmak istediler de çıkaramadılar. İstedikleri neyi yapamadılar.Bu memleketi yönetemedikleri ortada. Bugüne kadar yaptıklarının hesabını vermeme adına bir çaba olarak değerlendiriyorum.” Şeklinde konuştu.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU