BAŞINIZA GELİRSE NE YAPMALISINIZ?

...

Dün akşam Sağlık Rehberi’nde kanser konuşuldu. Hastalığa ilk yakalandığını öğrenen hastaların yaşadıkları süreçte neler yapması gerektiği konuşulurken, erken teşhisin önemine ve hastalığının kabullenilmesine dikkat çekildi. Çarpıcı tespit ise, kansere yakalanan kadınların ağladığı erkeklerin içine atığı oldu.

 

Psikolog Ersan Şimşek ile Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı İnci Yıldırım, dün akşam Sağlık Rehberi’nde Mehmet İbrahimoğlu’nun konuğuydu.

Kadın Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı İnci Yıldırım, KETEM ile ortak yürütülen kanser tarama etkinliklerinin devam ettiğini söylerken, Düzce’de Onkoloji merkezinin kurulması için bugünden itibaren gittikleri mahallelerde imza toplayacaklarını ve bakanlığa ileteceklerini belirtti.

Psikolog Ersan Şimşek, Düzce’de kanser hastalarının hastalığını saklama gibi bir eğilimi olduğunu söylerken, sağlık alanında mahalle baskısı olduğuna işaret etti.

İnci Yıldırım, kanserin erken teşhisinin hastalığı yenmeyi sağladığına dikkat çekerken, Psikolog Şimşek ise, kanser olduğunu öğrenen insanların yaşadığı süreci anlatı.

Şimşek, “ Öncelikle bu hastalığın tanısını kim koydu, doktor, kim söyleyecek, doktor. Bir yanlış kanı var. Hasta olan kişiye ailesinin alıştıra alıştıra söylemesi , genelde saklanır böyle durumlar, saklamak sağlıksız bir durumdur. Doktorun söylemesi gerekiyor ancak nasıl söylediği önemli. Hasta kanser kelimesini duyduğunda önce bir şok geçirir. Doktorlar bunu düşünmeden direk söylüyorlar. İlk tepki inkar tepkisidir. Saklama gereği hissedersiniz. Sonrasında bir öfke süreci yaşanıyor. Neden ben diye suçlamaya başlarlar. Öfke dönemi sonrasında depresyona dönüşüyor. Son evre kabullenme evresidir. Ne hissettiğinizi bilmezsiniz. Kanser olduğunu öğrenen bireyin bu süreci yaşaması gerekiyor.” Dedi.

 

Kanser hastalığına yakalanan bireylerin davranışlarında büyük değişiklik gözlemlediklerini vurgulayan Şimşek, hasta kadar birinci derece yakınlarının da aynı süreci yaşadıklarını ifade etti.

Kendisi de bir kanser hastası olan İnci Yıldırım yaşadığı süreci anlatırken, hastalığını başında öğrenmesinin hastalığın seyrini değiştirdiğini belirtti.

Yıldırım, “ hastalığımı duyduğumda yıkıldım ama doktorlar bana iyi bir şekilde anlatınca rahatladım. Ailem ve eşim de destek olunca fazla kafa takmamaya başladım bir süreden sonra..Evreleri atlattım, hastalığımı kabul ettim. Tarama yaptırmaktan çekinenlere hastalığımı ve yaşadıklarımı anlatıyorum. İkna ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Programda, Kanser hastası olduğunu öğrenen kadınların en iyi rahatlama yolunun ağlamak olduğu konuşulurken, erkeklerin çevre baskısı nedeniyle ağlayamadığı ve içine attığı bunun da beklenmedik bir noktada patlama yaşamasına yol açtığı dile getirildi. Psikolog Şimşek bu dönemde uzman desteği almanın çok önemli olduğunu belirtti.

Psikolog Şimşek, kanser hastalarının stresten uzak durmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunurken, İnci Yıldırım, 8 mahallede 400 kişiye yapılan taramalarda 224 kişinin kanser çıktığını söyledi.

Yıldırım, “ Düzce’de kanser hastası oldukça fazla. Biz Onkoloji Merkezi kurulmasını isterken yeterli sayı yok diyorlar. Az sayı gözükür çünkü insanlar il dışında tedavi oluyorlar.Onlarınm hepsi Düzce’de tedavi olmak isteyenler.” Dedi.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU