REFLÜYLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

...

Sağlık Rehberi programında çağımızın hastalığı Reflü ve tedavi yöntemleri konuşuldu. Genel Cerrahi Uzmanı Tahir Atun, reflü hastalığını A’dan Z’ye anlatırken, mide fıtığına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sağlık Rehberi’nde Bolu Özel Çağsu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Tahir Atun Mehmet İbrahimoğlu’nun canlı yayın konuğuydu.

Çağımızın en büyük sorunlarından olan reflü hastalığının ve tedavi yöntemlerinin konuşulduğu programda izleyiciler, telefon bağlantısı ile canlı yayında Atun’a rüflü hastalığıyla ilgili merak edilenleri sordular.

Reflü hastalığını “mide içeriğinin yukarıya doğru kaçması” olarak tanımlayan Atun, yemek borusu ile mide arasında olan kapakçığın yetmezliği sonucu ortaya çıkan hastalığın ilerleyen yıllarda ciddi sorunlar ortaya çıkarabileceğini ifade etti.

 

 

Atun,” reflü, mide içeriğinin yukarıya doğru kaçmasıdır. Mide içeriği safradan, safra tozlarından ve aitten oluşan bir karışım. Yemiş olduğumuz gıdalar yemek borusunu geçtikten sonra mideye geliyor, normalde yemek borusu ve mide arasında kapakçık sistemi var ve o kapakçık sistemi yemiş olduğumuz gıdaları asidin yukarı taşınmasını önlüyor. Ancak o kapakçıkta bir yetmezlik söz konusuysa o zaman asit yukarı doğru kaçabiliyor ve yemek borusunda bir yanma ve istemediğimiz sebebiyetleri meydana getirebiliyor. Bu eğer süregen hale gelirse yıllara dayalı bir problem haline gelirse maalesef çok ciddi sıkıntıları beraberinde getirebiliyor.” dedi.

Midede oluşabilecek yaraların ilerleyen dönemlerde ülser gibi hastalıklara yol açtığını söyleyen Atun, reflü hastalarının midede ekşime ve yanma şikâyetlerinin 8-10 yıl sonra takılma şikâyetlerine dönüştüğünü ifade etti, “reflü hastalığı ihmal edilirse çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir” dedi.

 

HER 5 KİŞİDEN BİRİ REFLÜ

Reflü hastalığının yüzde 25 oranında görülme ihtimalinin olduğunu ve bu oranın çok yüksek bir oran olduğunu kaydeden Atun, her 5 kişiden birinin reflü hastası olduğunu söyledi.

Atun,” Kaldırımda yürürken karşılaştığımız her 4-5 insanın biri reflüdür. Hastalık boyutunda ki reflüyü ayıt etmek gerekiyor. hemen herkeste yemeklerden sonra ekşimeler yanmalar olabiliyor bu fiziyolojik reflü, ancak bunun 3 aydan fazla sürmesi veya gün içerisinde kişinin sosyal yaşamını bozacak şekilde etkilemeye başlaması artık hastalık boyutuna geldiğini gösterir” şeklinde konuştu.

Reflü hastalığının belirtilerinin sadece ekşime ve yanma olmadığını,  baş ağrısı, çarpıntı, ağız kokusu gibi belirtilerinin de olduğunu ifade eden Atun, bu şikâyetlerin insanların sosyal hayatını etkileyebileceğini belirtti.

Reflü hastalığının nedenlerini anlatan Operatör Doktor Tahir Atun, bu hastalığın doğuştan da olabileceğini söylerken yüzde 70’lik bir oranın sonradan ortaya çıktığını söyledi ve reflü hastalığının asıl sebebinin insanların yaşam alışkanlıkları olduğunu vurguladı.

 

YAŞAM KALİTESİ REFLÜYÜ GERİLETİYOR

reflü hastalığında farkındalık yaratmak çok önemli olduğunun altını çizen Atun, hastaların beslenme şekillerine dikkat etmesi gerektiğini vurguladı ve ameliyatın en son çare olduğunu belirtti.

Atun, “ yedikleri içtikleri şeylere hastalarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle reflüyü arttıran turunçgiller, kahve, çay, kola, alkol, sigara gibi şeylere dikkat edilmesi gerekiyor. Yaşam alışkanlıkların değiştirilmesi ciddi anlamda reflüyü geriletebiliyor. Bir takım ilaç tedaviler var. Ben ilaç tedavisini üç ay uyguluyorum üç ay sonra bıraktırıyorum. Eğer tekrar bir ilerleme oluyorsa o zaman hastamızla oturup tedaviyle ilgili neler yapabilirizi tartışıyoruz. Ameliyat en son çare ondan önce bazı endeskobik yöntemler var” dedi.

 

FITIĞIN TEK TEDAVİSİ AMELİYAT

Telefonla canlı yayına bağlanan bir hastanın sorusu cevaplayan Atun, mide fıtığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi, “Fıtığın tedavisi mutlak ameliyattır” dedi. Atun, ömür boyu ilaç kullanmak diye bir tedavi yönteminin olmadığını vurguladı.

Atun,” reflü hastalığının yanında çok daha önemsediğimiz mide fıtığı var. Mide fıtığı, yemek borusu ile mide arasında ki kıskacın genişlemesidir. Bunu biz hafif orta ağır diye derecelendirebiliyoruz. Fıtığın tedavisi mutlak ameliyattır. Eğer yaşam alışkanlıklarınızı değiştirip ve ilaç kullandıktan sonra geçmiyorsa oturup doğru bir karar vermek gerekiyor. ömür boyu ilaç kullanma diye bir tedavi şekli yoktur. Eğer mide fıtığı varsa hiçbir ilaç mide fıtığını düzeltmez. Dolayısıyla kullanılan ilaçlar mide asidini azaltır geçici bir iyileşme sağlar. Burada radikal bir çözüm ameliyattır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU