OSB PROTOKOLÜ İMZALANDI

...

Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları için ilk somut adımların atılacağı “Düzce İlinde Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi Kurulması İçin İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Gümüşova OSB’de kurulması planlanan, Milli duygulara dokunacak karakter, model, prototip ve ürün üretecek olan oyuncak OSB’nin  kurulum ve operasyon süreçlerini tanımlamayı ve tarafların işbirliği ile bu süreçlere hukuki dayanak sağlamayı amaçlayan protokol bugün Düzce Üniversitesi’nde imzalandı.

PLASTİK OSB OLABİLİR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversite, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan işbirliği protokolü  toplantısında konuşan TSO Başkanı Fahri Çakır, plastik oyuncağın yeşili ve çevreyi kirletmeyeceğini söyledi.

Çakır, “ işin içinde hem teknoloji var, daha doğrusu göbeğinde teknoloji var.Bu meselede hayır var, hasanet, var. Ben ticaret ve sanayi odası başkanı olarak işin finans tarafındayım. Kar ve zarar hanesi tarafındayım.Plastik deyince insanın bir adım geriye atası geliyor. Böyle de bir aldı var.Bilimin ve teknolojinin pik yaptığı, kesinlikle zararlıların, yanlışların düzeltildiği bir çağda yaşıyoruz. Gümüşova’da OSB’ye kurulacak Oyuncak OSB’nin tabiri yerindeyse serenomisindeyiz. Gümüşova ayrıca benim ilçem. Yıllardır hayalini kurduğumuz plastik OSB olabilir, yeşili, çevreyi kirletmeden oluşacak sanayiye ihtiyaç var.” Dedi.

2 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, oyuncak OSB’nin Düzce için büyük fırsat olduğunu söyledi, Düzce’nin Nürnberg’e rakip olacağını belirtti.

Eroğlu, “ Hepmizin oyuncaklara dokunuşu vardır. Bunun ekonomik değeri nedir. Oyuncak sadece oyuncak değildir. Dünyadaki oyuncak sektörünün ticari hacmi 208 milyar dolar. Türkiye’nin ihracatı bu rakamla kıyaslandığında dev pastadan aldığı pay yüzde 0.1.Çin çok ciddi anlamda bir oyuncak üreticisi ve satıcısı. Türkiye’nin 80 katı büyüklüğünde ihracat yapıyor. Bu arayı nasıl kapatırız. Peki Çin neden bu kadar başarılı. İlk akla gelen ucuz olması. Biz PAGEV olarak Çin’deki oyuncak bölgelerini ziyaret ettik. Çoğunluğu ithalata dayanan bir sektör. Bakanımızın bu konuya destekçisi inanılmaz. Düzce için büyük fırsat var bunu hep birlikte değerlendirmek amacındayız. 2 bin tane direk istihdam oluşacak. Avrupa normlarında üretilecek oyuncak olacak. Nürnberg’e rakip olacak.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar yaptığı konuşmada, bazı duygu ve geleneklerin çocuklara erken yaşlarda aşılanması gerektiğini savundu.

Çakar, “ Bu OSB’ye nasıl katkı sağlarız diye düşündüğümüzde, hem aile ve ebeveyn boyutuyla bakarsanız hem de benim açımdan 30 bin öğrencinin eğitim gördüğü bir üniversitenin rektörü olarak baktığınızda gözlemlediğimiz tek bir şey var. 20 yaş bazı şeyleri aşılamak için çok çok geç. Manevi duyguları, gelenekleri aşılayabilmek için daha erken yaşlara çekmek gerekir.” İfadelerini kullandı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü İbrahim Kılıçarslan ise, Türkiye’nin orta gelir tuzağında olduğunu söylerken, Oyuncak OSB ile oyuncakların katma değerinin artırılacağını belirtti.

Konuşmaların ardından hayırlı olsun dilekleriyle işbirliği protokolü imzalandı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU