BU DEĞİŞİKLİK ANTİDEMOKRATİK

...

Yeni Anayasa için baskı altında bir referanduma gidileceğini söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçileceğini belirterek, bu değişikliğin antidemokratik olduğunu savundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal bugün Düzce’ye geldi. CHP İl Teşkilatında partililerle buluşan Tanal, Anayasa değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Terör ve OHAL gölgesinde Anayasa değişikliğine gidilemeyeceğini söyleyen Tanal, 1982 anayasası ile benzetmede bulundu ve bu değişiklik paketinin rejim değişikliği getireceğini belirtti.

 

 

Tanal, “ Ülkemizdeki Anayasa değişikliğine baktığımız zaman iki siyasi parti gizlice yapılan ittifaklar sonucunda, kendi aralarında anlaşma sağladılar. Biz, Anayasa toplumsal uzlaşma sağlanan metinlerdir diyorsak bu açıdan bu değişiklik anti demokratiktir ve olağanüstü dönemlerde Anayasa değişiklikleri yapılmaz çünkü o dönemlerin düşüncesini yansıtır Anayasaya ki bu hiç demokratik olmaz. Bu dönemde terör ve OHAL gölgesinde Anayasa yapılması geçmişte nasıl sıkıyönetim döneminde 1982’de  Anayasa değiştirildiyse, yüzde 82 evet çıktığı halde, bugünkü Anayasa değişikliği mümkün değil o kadar ama yine baskı altında bir referanduma gidilmesi 1982 anayasasından çok da farklı olacak bir durum değil. Kısacası bu anayasa değişikliği paketi ülkemize rejim değişikliği getirmekte. Parlamenter sistemden Başkanlık sistemine geçilmekte. Başkanlık sisteminin ana unsuru seçimi kazanan her şeyi kazanır kaybeden her şeyi kaybeder. Seçimi kazanan kişi liyakat olmaksızın kendi partisine kayıtlı her kişiyi devletin çeşitli kademelerinde örgütleme yapabilir. Liyakatın olmadığı yerde, demokrasi, özgürlükler olmaz.” Dedi.

Halkın değişikliğe onay vermesinin halkın aleyhine olacağını söyleyen Tanal, “Halk kendi aleyhine olan hiçbir iş ve işleme muvafakat etmemiştir. Buna da etmeyeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU