KASALARINI DOLDURDULAR

..

Ödeme sıkıntısı içindeki KOBİ'lere sermaye desteği sağlamak için KOSGEB’in verdiği 50 bin TL'lik kredi desteğinden esnaftan çok esnaf odaları karlı çıktı. Başvurular sırasında istenen belgelere esnafın ödediği bedel odaların kasasını doldurdu. Odaların kazancı 2014 yılında yaşanan eğlenceli bir görüntüyü akıllara getirdi.

 

 

2700 KİŞİ BAŞVURDU

Ödeme sıkıntısı içindeki KOBİ'lere sermaye desteği sağlamak için yeni bir destek programı açan KOSGEB’in, 50 bin TL'lik kredi faiz desteği, geçtiğimiz 19 Aralık Pazartesi günü başlamış 21 Aralık’ta sona ermişti. Bu süre zarfında Düzce’de 2700 kişi krediden yararlanmak için başvurdu. Ancak bu kadar başvurunun içinden sadece 60 şanslı krediyi almaya hak kazandı.

 

KASALARINI DOLDURDULAR

 Esnaf ve Sanatkarlara tıpkı 30 bin TL’lik Faizsiz Kredi de olduğu gibi,50 bin TL lik bu Kredide umut pazarlandığı düşünülürken, Esnaf ve Sanatkarlara uygulanacak denilen Kredi desteğinden Esnaf Odaları karlı çıktı. Esnaflar müracaat işlemlerini yaparken,Esnaf Odalarına olan aidat borçlarını da ödediler. Yıllık aidatın 230 TL olduğu düşünülürse Odalar toplayabildikleri kadar aidat toplayarak kasalarını doldurdular. Amaç esnaf odalarına gelir elde etmek miydi? Diye soran esnaflar, sicil kaydı için 26 TL, Oda kaydı için 26 TL, sicil tasdiknamesi için 71 TL gibi bedeller ödeyerek kredi için başvurdular. Ancak 2700 kişinin başvurduğu krediden 60 kişi yararlanınca, başvuru sırasında ödenen paralarla odalar iyi bir gelir elde etti.

 

YİNE ÇİFTETELLİ OYNADILAR MI?

Esnaflar kredi için başvuruların yapıldığı 3 günlük sürede kendilerini parçalayarak, işlerini güçlerini bırakarak, belki bir umut diyerek kuyruklarda beklediler ancak, bozulan Ekonomide, Vergi, SSK-Bağkur Primleri, elektirik, doğalgaz, kira giderlerini çek ve senetlerini ödeyemezken, ağır vergiler ve zamlı Pirimleriyle boğuşurken, büyük bir darbe aldılar.  Esnafların morali bir kez daha bozulurken, Esnafların haklarını korumak için kurulmuş olan Esnaf Odalarının, bu fırsatı kullanarak aidat parası gibi alacakları toplaması, 2014 yılındaki Ahilik Haftası kutlamaları sırasında oda başkanlarının görüntüsünü akıllara getirdi. Odaların karlı çıktıkları bu uygulamadan sonra da çiftetelli oynayıp oynamadıkları merak edildi.

 

2014 YILINDA BÖYLE GÖBEK ATMIŞLARDI

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU