TOZAN: YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ…

...

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, alelacele, yangından mal kaçırırı gibi hazırlanan yeni Anayasayla,  gücün, hukukun ve yargının tamamen partili Cumhurbaşkanı’na bağlandığı, bir sisteme doğru gidildiğini söyledi, “ Bu çok tehlikeli bir durum” dedi.

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan ve Merkez İlçe Başkanı Alaaddin Duran, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla televizyonumuza bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiler. Tozan, Türkiye’de basınla ilgili çok ciddi sıkıntılar olduğunu söylerken, basın üzerindeki siyasi baskı nedeniyle bu günün farklı ortamda kutlandığını belirtti.

 

 

ALELACELE MECLİSE GETİRİLDİ

Mecliste Anayasa görüşmelerine de değinen Tozan, yangından kaçırır gibi hazırlanan Anayasa paketinin kapalı kapılar ardında iktidarın istediği şekilde bir komisyon tarafından tartışıldığını iddia etti.

Tozan, “ Çok hızlı hazırlanan, yangından mal kaçırır gibi, hiçbir şekilde ülkede tartışılmadan bir Anayasa paketi hazırlandı. Anayasa, bir toplumun bütün unsurlarının devletle olan ilişkisini içeren bir toplumsal uzlaşı metnidir. Bugün bakıyoruz, bu metin üniversitelerde tartışılmadı, STK’larda tartışılmadı, odalarda tartışılmadı. Kapalı kapılar ardında bir komisyon tarafından tartışıldı. Alelacele meclise getirildi, madde madde görüşülecek.” Dedi.

 

BÜTÜN UNSURLARI BİR KİŞİ SEÇECEK

“ Bu bir sistem problemidir” diyen Tozan, millet iradesi diyen bir partinin yargılanmayan, eleştirilemeyen, dokunulamayan bir başkanlık sistemini getirmeye çalıştığını savundu.

Tozan, “ CHP olarak bu işe karşıyız. Bu olayın partilerle alakası yok. Sayın Cumhurbaşkanı ya da Adalet ve Kalkınma Partisiyle de bir alakası yok. Bu bir sistem problemidir. Sistemin içine baktığımızda güçler ayrılığının yok edildiği, bütün güçlerin Cumhurbaşkanı’nda toplandığı, hukukun ve yargının tamamen partili Cumhurbaşkanı’na bağlandığı, artık bir parti devletine doğru gidilen, bütün unsurların bir kişi tarafından seçildiği bir sistemden söz ediyoruz. Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Bütün milletvekillerini partili Cumhurbaşkanı seçecek, bakanları dışarıdan atayacak, fakat millet iradesi diyen AK Parti, vatandaşın yüzde yüzünün temsil edildiği mecliste hiçbir yetkisi olmayan meclis oluşturacak. Yüzde 50.1 ile bütün ülkeyi temsil edecek. Yargılanmayan, eleştirilemeyen, dokunulamayan bir başkanlık sisteminden söz ediyoruz. Çok ciddi endişelerimiz var. Fakat vatandaşa diyorlar ki, meclis kendini feshedebilir. 301 oyla soruşturma açabileceksin, 360’la soruşturmaya başlayacaksın, 400 oyu bulursanız yüce divana göndereceksiniz. Bakanlar ya da Başkan bir suç işlerse. Ama bakıyorsunuz Anayasa mahkemesinin bütün üyelerini Cumhurbaşkanı atamış. HSYK’nın 6 üyesini Cumhurbaşkanı atamış.Bağımsız yargının olmadığı bir gelecekte acaba bağımsız bir basın olabilecek mi.” Şeklinde konuştu.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU