ESKİ SANAYİ’Yİ ETKİLEYECEK Mİ?

....

Düzce’de 2013 yılından beri gündemde olan eski sanayi sitesi kentsel dönüşümü konusunda bir gelişme yaşanmazken, Bakan Faruk Özlü’nün Ankara’da yaptığı açıklama, sanayi sitesinin akıbetinin ne olacağını akıllara getirdi. Geçen yıllarda en kısa sürede kentsel dönüşümün başlayacağına dair açıklamalar yapılan sanayi sitesi beklemedeyken, Özlü,  “şehir içinde kalmış sanayi sitelerini makul mesafede, şehir dışına taşıyarak modern sanayi çarşılarına dönüştüreceğiz.” Dedi.

 

İLK ADIM 2013 YILINDA ATILDI

Düzce Belediyesi tarafından ‘eski sanayi çarşısı’ olarak adlandırılan Uzunmustafa ve Kültür mahallelerinin D-100 karayolunun güney kısmında bulunan alanda uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm için 2013 yılında ilk adım atılmıştı.

 

EN KISA ZAMANDA BAŞLAYACAKTI

Geçtiğimiz aylarda bir çok kez gündeme gelen kentsel dönüşüm için açıklamalar yapan Düzce Milletvekili Faruk Özlü de, belediyenin kentsel dönüşüm projesini desteklediklerini vurgulayarak, ‘çalışmalar konusunda hiçbir sorun yok. Söz konusu alanda en kısa zamanda kentsel dönüşüm hayata geçirilecek’ demişti.

Camikebir mahallesinde uygulanan kentsel dönüşümünün ardından yeni bir kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenen ve fizibilite çalışmaları yapılan eski sanayide, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek planlama için tüm hazırlıkların tamamlandığı açıklanmıştı.

 

SANAYİ KULLANIMINA ELVERİŞSİZ

Söz konusu alanın kentsel dönüşüm projesine alınma gerekçesi, deprem geçirmiş eski binaların yoğunluğu, kent merkezine yakın olması, ´sanayi´ kullanımına elverişsizliği, bölgenin kent bütünlüğü içinde değerlendirilmesi olarak gösterilirken,  Hazırlanan ilk fizibilite raporlarında da bölgede 800´e yakın konut yapılması, donatı alanları ile yeşil alanların bulunması hedefleniyordu.

 

HİÇ BİR PROBLEM YOK

O dönemlerde  Milletvekili olan Faruk Özlü, partisinin Danışma Meclisi toplantısında Kültür Mahallesinde bulunan Eski Sanayi Çarsına yapılması planlanan Kentsel Dönüşüm Projesi için tarih vermiş,  "Sanayi Çarşısının içerisinde olduğu Kentsel Dönüşüm Projemizi en kısa zamanda önümüzdeki bir iki ay içerisinde hayata geçireceğiz. Düzce´nin kentsel dönüşüm konusu çok önemli. Belediye Başkanı Mehmet Bey´in güze bir projesi var. Bu projeyi biz canı gönülden destekliyoruz. Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü Davut Karataş´la görüştük. Biliyorsunuz Bakanlar Kurulu kararını onlar hazırlıyorlar. Hiçbir problem yok" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

 

2 STAT İÇİN ANLAŞMAK İSTENDİ

Ancak o tarihten sonra hiçbir ilerleme kaydetmeyen proje Özlü’nün Bakan olmasının ardından yine dillendirilmeye başladı.

Eski sanayi Çarşısı kentsel dönüşüm projesinin son durumu hakkında 2016 yılı kasım ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü açıklama yaptı. Özlü dönüşümün ne zaman ve nasıl başlayacağı konusunda net cümleler kullanmadı ancak dönüşüm alanının ortasında yer alan 2 stadyumun da kalkması için Bakanlıkla anlaşmak istediklerini söyledi.

Askerlik Şubesinden itibaren 18 Temmuz ve Nurettin Zafer stadlarını da içine alarak eski sanayi çarşısına uzanacak olan proje yaklaşık 3 yıldır gündemde ancak prosedürlerin süresi uzayınca dönüşüm de başlayamadı.

 

SANAYİ ÇARŞILARI MERKEZDEN TAŞINACAK

O günden bu yana sessizliğe gömülen proje ile ilgili olarak dolaylı yoldan son açıklama yine Bakan Özlü’den geldi. Bakan Özlü, dün Ankara’da yaptığı basın toplantısında, şehir merkezlerindeki sanayi çarşıları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Özlü, “Üretim Reform Paketi hazırladık ve bunu gelecek hafta Ekonomi Koordinasyon Kuruluna sunacağız. Bununla Anadolu’da şehir içinde kalmış sanayi sitelerini makul mesafede, şehir dışına taşıyarak modern sanayi çarşılarına dönüştüreceğiz. 17 milyarlık bir kaynak gerekiyor. Ama bunların bulundukları yerler değerli araziler olduğu için bu dönüşümü buradan sağlanacak kaynakla yapacağız.” Dedi.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU