DESOB’DA ESNAF EĞİTİMİ

...

Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimciler DESOB’da düzenlenen eğitimle esnaflığın püf noktalarını öğrendi. Başvurunun çok yüksek olduğu eğitimlerde, uzun ömürlü iş yapabilmek için bilgilendirilen esnaf adayları sertifikalarını da alarak esnaflık yolunda adım atacaklar. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun Bakanlıkla yaptığı sözleşme gereği İş-Kur- DESOB ve KOSGEB ortaklığında düzenlenen eğitimle esnaf olmak isteyen girişimcilere iş kurmada nasıl bir yol izleneceği anlatılıyor. DESOB’da düzenlenen eğitimlerde kadın ve erkek girişimcilere işyeri açma konusunda gereken tüm bilgiler veriliyor.

Eğitimler hakkında bilgi veren DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, esnaflığa ilk adımın bilinçli atılması için bu eğitimlerin düzenlendiği söylerken, esnaf olmanın zorluklarından da söz etti.

Kayıkçı, “ Girişimcilik eğitimlerinin tamamını DESOB salonunda yapıyoruz. 300 kişilik bir protokol hesaplanmıştı, şu anda sayı 449’a çıktı. 12 gruba, 4’er günlük eğitim verildi. Sertifikaları da hazırlandı. Bu eğitimler esnaflığa ilk adım bilinçli atılsın diye veriliyor. Bakıyorsunuz dükkan açıyorlar kimi uzun vadeli gidiyor ama yüzde 40’ı dökülüyor. İlk bakışta esnaflık dolu dolu, parayla oynuyor gibi  görünüyor, oysa ki kiralar, kredi finansman nasıl yönetilir, işçi parası ne olacaktır, KOSGEB ve İş-Kur’un istifadeleri, SGK düşümleri gibi bunlar anlatılıyor. Yeni esnaflığa girenlerin esnaflığa girmeden mutlaka eğitim almaları gerekli.” Dedi.  

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU