DÜZCE’MİZE ATA SPORLARI YAKIŞIR

...

Erdemliler Derneği, gençleri ve çocukları ata sporları ile tanıştırıyor.  Her yıl Bilecik-Söğüt’te Ertuğrul gaziyi anma etkinliklerinin 2. Günü yapılan okçuluk ve cirit oyunlarına geziler düzenleyen Erdemliler Derneği müsabakalar sonunda geziye katılan genç ve çocukları cirit atlarına bindirerek bu sporun tanınması ve yaygınlaşması için çalışıyor.

Konuyla alakalı bilgi veren Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karadayı, “Son yıllarda İlimizde  kültür, sanat ve spora ilginin ve desteğin artması hem sevindirici hem de gelecek için umut verici. Düzce merkez ve ilçelerde  yapılan Bajarallisi, yağlı spor güreşleri ve diğer etkinliklere  Ata sporlarımız olan okçuluk ve Cirit oyunları da eklenebilir.  Tarih ve kültür bilincinin artmasının yanında ata sporlarımızda yaygınlaştırılmalı  ve gençlerimizin bu sporları tanıyacağı ve icra edebileceği ortamlar oluşturulmalıdır.

Dernek olarak atlı okçuluk ve cirit oyunlarını canlı seyreden çocuk ve gençlerimiz heyecandan yerlerinde duramıyorlar hele hele atlara binme fırsatı bulanlar bu kadar keyif alabileceklerini hayal bile edemediklerini ifade ediyorlar,  bizler bu sporların yeteri kadar tanınmadığını ve canlı seyretme imkanı bulamayanların ise ilgilerinin az olduğunu biliyoruz, bu  yüzden  Hiç olmazsa Düzce belediyesinin Geleneksel yağlı güreş organizasyonuna  Cirit oyunları da eklenebilir.” Dedi.

Düzce’deki yerel yöneticilere , özellikle Düzce belediye Başkanına çağrıda bulunan Karadayı, “bu sporları Uşak belediyesi destekleyerek yapılmasını sağlayabiliyorsa Düzce Belediyemizde bu sporla Düzce’lilerin tanışmasını sağlayacak organizasyonlar tertip edebilir, Düzce’mize ata sporları yakışır” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU