YİĞİT’LE A’DAN Z’YE EĞİTİM

...

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, ilk kez en ayrınıtılı şekilde Düzce’de eğitimi anlattı. Okul öncesi ve özel eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde olan Düzce’de eğitim grafiğini yükselten projeleri paylaşan Yiğit, özellikle öğrencilerin akıllı elefon kullanımında velilere çok önemli uyarılarda bulundu.

15 aydır Düzce İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan Murat Yiğit ilk kez canlı yayında Gündem programında Mehmet İbrahimoğlu’nun konuğu oldu.

 

 

Aslen  Çarşambalı olan Yiğit Düzce’de görev yapmaktan dolayı memnun olduğunu söyleyerek sözlerine başladı, A’dan Z’ye Düzce’de eğitimi anlattı.

 

ÖĞRETMENLER DÜZCE’DEN GİTMEK ZORUNDA DEĞİL

Düzce’de 69 bin civarında öğrenci olduğunu belirten Yiğit, 4 bin 86 öğretmenin görev yaptığını, geçen yıl uygulamaya konulan zorunlu hizmet hükümlülüğü ile öğretmenlerin Düzce’den gitmek zorunda kalmadığını vurguladı. Ücretli öğretmenlerin de görevlendirilmesiyle öğretmen açığının çok fazla olmayacağının altını çizen Yiğit bunun da eğitimde başarıyı etkileyeceğini belirtti.

 

ÖZEL EĞİTİMDE BÜYÜK BAŞARI

Yiğit, okul kapasitesi konusunda özellikle lise olarak Düzce’de ihtiyaç olmadığını belirtirken, şehrin gelişme düzeyine göre ileride ihtiyaçların artabileceğini söyledi.

Yiğit, “ikili öğretimi de çözdüğümüzde şu an için iyi ancak Düzce gelişen bir yer. Bu nedenle bu alt yapı belli bir zaman yeterli gelir. Daha sonradan yine ihtiyaçlar oluşacaktır.” Diyerek okul sayıları hakkında bilgi verdi, özel eğitimde Düzce’nin diğer illere göre üst seviyede olduğunun altını çizdi.

 

2019’A KADAR İKİLİ ÖĞRETİM BİTECEK

Geçen yıl Düzce’de ikili öğretim yapan 8 okul olduğunu ifade eden Yiğit, bu yıl bu sayının 5’e düştüğünü, ikili öğretim devam eden Namık Kemal İlkokulu için eski kız meslek  lisesi alanına yapılacak 32 derslikli okulun da yer tesliminin yapıldığını, diğer okulların da 2019 yılına kadar çözülmüş olacağını bildirdi.

 

SPOR LİSESİ KAZANDIRILIYOR

Okul yatırımlarındaki son durum hakkında da bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, yeni okullar, ek binalarla okul sayısında seviyenin yükseldiğini belirtirken, devam eden yatırımlar konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını dile getirdi. Yiğit, Kalıcı Konutlar 4. bölgede yapımı devam eden Spor Lisesinin ise çok güzel ve modern bir şekilde inşa edildiğini söyledi.

Eğitimde başarıyı yükseltmek için destekleme ve yetiştirme kurslarına önem verdiklerini söyleyen Yiğit, kursların kaliteli olması için çaba sarf ettiklerini belirterek ailelerden çocuklarını bu kurslara göndermelerini istedi.

 

AKILLI TELEFON KULLANIMINDA BİR DİSİPLİN OLMALI

Akıllı tahtalar ve tabletlerin tüm okullarda kullanımı ile teknolojiye ayak uydurulduğunu söyleyen Yiğit, özellikle cep telefonu konusunda velilere bir uyarıda bulundu.

Yiğit, “ Benim velilerden isteğim, kendi fikrim olarak söylüyorum, liseye gelene kadar çocuğuma akıllı telefon almadım. Yani en azından liseye gelene kadar çocuklarımıza akıllı telefon almayalım. İllaki bir iletişim olacaksa normal bir telefonla bu sağlansın. O kadar büyük bir problem olmaya başladı ki, yetişkinler için de bu böyle. Ben iddia ediyorum, kitap okuma oranları belki yüzde 50 düşmüştür. Herkes telefon elinde, bu git gide de ağırlaşıyor maalesef. Bir de velilerimizden isteğim, liselerimizde veya ortaokullarımızda müdürlerimiz, öğretmenlerimiz tedbir alıyorlar. Cep telefonuyla bir çocuk sınıfa girerse bu problem oluyor. Bir çok şeyle karşılaşıyoruz, resim çekiyorlar, oyun oynuyorlar, dersi dinlemiyorlar, bazı arkadaşlarımız, ben onları tebrik ediyorum, bu telefonlar için dolap yapıyorlar. Çocuklar derse girerken bırakıyorlar kilitleniyor, çıkarken alıyorlar. Ama bazen velilerimizle bu konuda sıkıntı yaşıyoruz. Neden telefon alınıyor diye. Bazı idarecilerimiz kural koyuyorlar, telefonu kullanırsan ceza vereceğiz diye, bunu çocuk için yapıyorlar, velimiz öğretmenin müdürün peşine düşüyor, benim çocuğumun telefonunu nasıl alırsın. Tabi ki telefon kullanacağız ama bunun bir disiplini, bir ölçüsü olması, bir de yaşı olması lazım.” Şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDEYİZ

Okul öncesi okullaşma oranında Düzce’nin Türkiye ortalamalarının çok üzerinde olduğunu  veri olarak paylaşan Yiğit, ana sınıfında okuyup ilkokula başlayan çocukla hiç okula gitmeden gelen çocuk arasında çok büyük fark olduğunun altınız çizdi.

Başarıya Bir Adım Projesi’nin uygulandığı İstilli Ortaokulu’nun bir dönemlik dosyasını örnek göstererek projeyi anlatan Yiğit, bir projede önemli  olanın ne kadar güzel hazırlandığı değil o projenin denetimi olduğuna dikkat çekti. “ Projenin uygulanıp uygulanmadığını alana inip kontrol etmek önemlidir. Ancak o zaman başarı geliyor. Okul müdürlerimiz ve velilerimiz bu projeye sahip çıktılar. Bir gayret içine girdik. TEOG’da geçen seneden 1 puan Türkiye ortalamasının üzerine çıktık” dedi.

 

VELİLERDEN DUYARLILIK İSTEDİ

Programın son bölümünde velilere akıllı telefonlar dışında da uyarılarda bulunan Yiğit, velilerin çocuklarını takip etmesini istedi, bazı velilere karşı öğretmenlerin çocukla ilgili bir sorunu iletmekten çekindiğini, bu durumda çocukların düzelme olasılığının olmadığını belirtti. İmkanı olan velilerden ise, eksikleri olan okullara maddi anlamda da destek istedi, ancak gönüllülük dışında velilerden kesinlikle yardım istemediklerini vurguladı. 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU