18 YILDIR AYNI SORUNLARI KONUŞUYORUZ

...

Düzce Sivil Toplum Kuruluşları özellikle şehirdeki yapılaşma konusunda artık katılımcı bir belediyecilik anlayışı ile kararlar alınmasını bekliyor. Düzce Depreminin 18. yılında hala aynı şeylerin konuşulduğunu söyleyen DEPDER Başkanı Ayşegül Şenol Can ve Mimarlar Odası İl Temsilcisi Sedef Büçgün, kat artışı konusunda belediyenin alacağı kararlara halkın ve STK’ların da müdahil olmasını istediler.

 

 

1999 yılında büyük Marmara depreminin yaraları sarılmadan Düzce’yi yerle bir eden 12 Kasım depreminin 18. yıldönümünde Düzce’de hala hasarlı binalar, kat artışı ve yapı denetimi gibi konular konuşulmaya devam ediyor.

Deprem gerçeğine karşı Düzce’de 18 yıldır alınan tedbirler ya da hazırlıklar yeterli gelmezken Sivil Toplum Kurumlarına göre ise bu sorunların ilk muhatabı belediye.

Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Av. Ayşegül Şenol Can, “Düzce’de sürekli bir kat artışı hevesine kapıldık” derken, yapı denetimi konusunda ciddi endişeleri olduğunu vurguladı.

Şenol Can, “ Hep beraber unuttuk depremi. Düzce’nin belli bölgelerinde zeminin sağlam olduğu söyleniyor yetkililer tarafından. 18 20 katlı binaları görüyoruz. Hatta 40 katın üzerinde  binaların projelerinin belediyenin önünde olduğunu biliyoruz. Bu durumda yeterli zemin araştırması, uygun proje , projelerin denetlenmesi konusunda belediyenin yeterli yapı denetimi elemanı var mı. Bu binalar yeterince denetlenebilecek mi. Bununla ilgili ciddi kaygı ve kuşkularımız var. Şehrin içerisinde de sürekli bir kat artışı hevesine kapıldık maalesef hep beraber. Bunu belediyeden talep ediyoruz. Belediye de bu talepleri memnuniyetle yerine getiriyor. Ancak geldiğimiz noktada bu binaların yapı denetiminden faydalanıp faydalanmadığı konusunda ciddi endişelerimiz var bizim. Depremden arta kalan ve hala daha elden geçirilmesiyle ilgili bir işlem yapılmayan çokça binayla karşı karşıyayız. Binaların sağlamlaştırılması ve kat sayısı ile sınırlandırılması ve Düzce’nin nispeten daha sağlam zeminli alanlara doğru merkezinin kaydırılması hedeflenmeli. Bunu yıllardır söylüyoruz ancak bu noktada kalıcı , çözüm üretici her hangi bir çalışma yapılmadığını görmekten çok üzgünüz. Bir an önce bununla ilgili yeterli ve gerekli planlama çalışmasının yapılması ve harekete geçilmesini istiyoruz. 18 yıldır aynı şeyleri konuşuyoruz. Söylemeye de devam edeceğiz.” Dedi.

Şenol Can, yeni Belediye Başkanı Dursun Ay’ı STK’lar olarak ziyaret ettiklerini söylerken, Başkanın kat sayısını sınırlandırılacağını dile getirdiğini belirtti, ancak bu sınırlandırmanın sözlü olarak yeterli olmayacağını ve bir planlama çalışması yapılması kanaatinde olduklarını vurguladı. Şenol Can , halk ve STK’larla, Düzce’de yaşayanlarla bu şehrin sorunlarının konuşulmasını beklediklerini ifade etti.

TMMOB Mimarlar Odası Düzce Temsilcisi Sedef Büçgün ise Başkan Ay’ı ziyaretleri sırasında, katılımcı belediyecilik anlayışı ile şehrin sorunlarının çözülmesi gerektiğini ilettiklerini belirtti.

Büçgün, “ Hem STK’lar, meslek odaları, üniversite, toplumun her kesimi ve Düzce’de yaşayan insanlarla bu kararların alınması elzem bunu kendilerine ilettik. Bundan sonra katılımcı bir anlayışla uygulamalar yapılır diye düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.   

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU