18 YILDA ACILARA MERHEM OLMADI

...

Kaynaş depreminin 18. yılında hayatını kaybeden deprem şehitleri Kaynaşlı’da düzenlenen mevlid ile anıldı.

 

 

18 yıl önce Düzce ve çevresinde büyük yıkımlara neden olan depremin yıl dönümünde acılar yeniden tazelendi. Resmi rakamlara göre 710 kişinin hayatını kaybettiği 2.678 kişi de yaralandığı depremde, depremde hasar gören ve derhal yıkılması gereken bina sayısı 3395, yıkık ya da ağır hasarlı ev sayısı 12939, iş yeri sayısı ise 2450 olarak açıklandı. Depremin üzerinden ise tam 18 yıl geçti. 18 yıl önce bugün yaşanan depremde hayatını kaybeden deprem şehitleri için Kaynaşlı’da Kaynaşlı Belediyesi tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda anma programı ve mevlid düzenlendi.

Programa Milletvekili Ayşe Keşir’in yanı sıra Kaynaşlı Belediye Başkanı Erol Bayraktar, Eski Belediye Başkanı İsmail Korkmaz, Kaynaşlı İlçe Jandarma Komutanı Orhan Şahin ile Kaynaşlılar katıldı. Kaynaşlı’da görevli imamlar tarafından okunan mevlidin ardından programa katılanlara pilav ayran ikramı yapıldı.

 

Program sonrasında sorularımızı cevaplandıran Kaynaşlı Belediye Başkanı Erol Bayraktar; depremden dersler çıkartıldığını dile getirirken, ilçenin kalkınması için son yıllarda önemli adımlar atıldığını dile getirdi. Erol Bayraktar; “Sözlerime başlarken depremde hayatını kaybeden şehitlerimize ve bütün şehitlerimize gani gani rahmet diliyorum. İlçemizin gelişmesi için ve depremin izlerinin silinmesi için önceki belediye başkanlarımızın bıraktığı yerden devam ederek ilçemizi kalkındırma çalışmalarına hız verdik. Son zamanlarda ilçemizin kalkınması için çok ciddi adımlar attık. Özellikle ilçemizin 50 yıllık imar planını hazırladık. Gelişi güzel mimari yerine devletimizin diğer kurumları ile birlikte daha kontrollü bir yapılaşma yapılıyor. Gelecek sene de bu yapılaşma farklı mimarilerle devam edecek” dedi.

 

DEPREM ÖNCESİ VE SONRASINDA KAYNAŞLI

Depremin öncesindeki ve sonrasındaki Kaynaşlı’yı da değerlendiren Erol Bayraktar, depremin öncesinde Kaynaşlı’nın yapılamasını tamamladığını ancak depremle büyük kısmının yok olduğunu ifade etti. Erol Bayraktar; “Kaynaşlı o zaman çok farklıydı. Kaynaşlı yapılaşmasını tamamlamıştı. Ancak Depremle yüzde 98’i yok oldu. Yeni yeni özellikle son yıllarda gerek imar tadilatlarıyla gerekse onaylanan imar planıyla kendine gelme başladı. İlçemizin tamamını kentsel dönüşüm planına da kattık. Böylece ilçemiz daha da kendine gelmeye başladı” dedi.

KAYNAŞLI’DA İMAP PLANLARI ZEMİNE GÖRE VERİLİYOR

Kaynaşlı’da imar planları verilirken zemin yapısına büyük önem verildiğini dile getiren Erol Bayraktar; “Kaynaşlı’da imar planlarını belediye tek başına vermiyor. İlçemizin zemin yapısıda her tarafında aynı değil zaten. Belediyemiz ile birlikte devletin diğer kurumlarında Kaynaşlı’da imar izinleri verilebilmesi için zemine göre kat yapısı nasıl olacak bunun çalışması yapıldı. Zaten insanlarımızda bunları göz aönüne alarak buna göre çalışma yapıyor” diye konuştu.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU