AK PARTİ VE MHP İTTİFAK MI YAPACAK?

...

AK Parti ve MHP'nin güç kaybı yaşadığı iddiaları 2019 seçimleri için bu iki partinin ittifak yapmasına mı yol açacak? Şimdilerde Düzce’de  siyaset kulislerinde, CHP’ye karşı güç birliği yapmak amacıyla 2019 seçimlerinde 2 aday Ak Parti’nin çıkartacağı 3. sıra milletvekilliğinin ise MHP’ye verileceği konuşuluyor.

 

 

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin son günlerde sık sık seçim barajını dillendirmesi, 2019 seçimlerinden MHP’nin yüzde 5’i bulamayacağı AK Parti'yle ittifak yapmanın Bahçeli için "MHP'yi kurtarma formülü" olduğu iddialarını da beraberinde getirdi.

2019 seçimlerinde MHP’nin barajı geçmesinin çok zor olduğunun öngörülmesi, MHP’yi kurtaracak formüllere yönelmeye yol açtı. 2 parti arasındaki ittifak AK Parti'ye bir can suyu olacağı gibi MHP'yi de kurtaracak formül olarak görülüyor..

Eğer bir değişiklik olmaz ve bugünkü partiler yapısıyla seçime gidilirse MHP'nin barajı aşması çok zor görünüyor. Öyle ki barajın yüzde 7'ye ve hatta yüzde 5'e düşürülmesi bile MHP'yi kurtarmıyor. Bir ittifak yasası kabul edilirse MHP'den kopan oylar bu ittifaka yönelebilir ve bu da AK Parti'nin toplam oyunu artırır. Ayrıca bu sayede artık Meclis'e girme umudu çok düşen MHP milletvekili kazanabilir.

Bu iddialar Düzce’nin de gündeminde 1,5 yıl gibi bir zaman kalan 2019 seçimlerinde Ak Parti ve MHP’nin ittifak yapacağı kulislerde konuşulmaya başlandı. Her seçimde Düzce’den rekor oy çıkaran Ak Parti’nin 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin Düzce’de az bir oyla kaybettiğini de göz önüne alarak CHP’ye karşı güç birliği sağlamak amacıyla böyle bir ittifaka gidilebileceği konuşuluyor. Ayrıca Genel Merkezin düşüncesi olarak, Düzce gibi seçmenin kafasının karışık olduğu illerde seçmenin CHP’ye yönlenmemesi için MHP ile ortak hareket edileceği iddia ediliyor.

MHP İl Teşkilatının binasının geçtiğimiz günlerde Ak Parti binasının karşısına taşınması, iki partinin birbirine yakınlaşmasıyla ittifakın ilk sinyallerini verdiği yorumları yapılırken, bu iddiaların yanı sıra daha İl Başkanı belli olmamasına rağmen Düzce’de ses getirecek bir yapılanmaya gitmesi beklenen  İYİ Partinin hesaba katılmadığı, şimdiden Ak Parti ve MHP’nin oy hesaplarını karıştırdığı da konuşuluyor. Seçime kadar bu partilerin oy oranını yükseltmek ve seçimi garantilemek için yeni stratejiler üretileceği düşünülüyor.    

 

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU