DÜZCE’NİN İHTİYAÇLARI GÖZ ÖNÜNE ALINMADI

...

İnşaat Mühendisler Odası Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş, 12 Kasım depremi sonrasında Düzce’de kat sınırlamasının kaldırılmasının alt yapı sorunları doğurduğunu ve deprem gerçeği ile bağdaşmadığını söyledi. Tulumtaş, ranta dayalı çıkar odaklı yapılaşmaları günü kurtarma olarak nitelendirdi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş, Düzce’nin Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde olduğunu söyledi, deprem olasılıkları konusunda rakamsal verileri paylaştı.

Tulumtaş, “ Düzce için 6 büyüklüğünde bir deprem olasılığı yüzde 72, 6,6 yüksekliğinde bir deprem için yüzde 45, 7 büyüklüğünde bir deprem için yüzde 25, 7,5 yüksekliğinde bir deprem için yüzde 13 olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar deprem gerçeğinin unutulmaması  ve kentlerimizde yapılacak çalışmalarda da bu gerçeğin göz ardı edilmemesini gerektirmektedir." şeklinde bilgi verdi.

12 Kasım depreminin ardından Düzce’nin demografik yapısı ve ihtiyaçları gözetmeksizin alınan planlama kararlarının sonraki yıllarda kat artışlarına neden olduğunu söyleyen Tulumtaş, çıkar odaklı ve ranta dayalı bozuk yapı üretimini insanların hayatıyla kumar oynamak olarak nitelendirdi.

Tulumtaş, “ Bazı bölgelerde kat sınırlamasının kaldırılması hem şehircilik açısından alt yapı sorunları doğurmakta hem de deprem gerçeği ile uyuşmamaktadır. Deprem değil uygunsuz konut öldürür tanımlaması doğru ancak eksik bir tanımlamadır. Çünkü konut, yer seçiminden planlamaya, projelendirmeden programlamaya, inşadan denetlemeye uzanan ve bütünlük gerektiren yapı üretim sürecinin bir ürünüdür. Bu nedenle süreç bir bütün olarak ele alınmalı, öldürenin deprem değil bilim ve tekniği yok sayan , günübirlik çıkar odaklı ve ranta dayalı bozuk yapı üretim gerçeği olduğu görülmelidir. Günü kurtarma adına yapılan çalışma ve açıklamalar deprem gerçeğini anlamamanın ötesinde insan hayatıyla kumar oynamanın örnekleri olarak değerlendirilmelidir.” Dedi.

Depreme karşı yapı stoğunu güvenli hale getirmek iddiası ile başlatılan , tarihi ve kültürel mirasın korunması yönünde, kapsamlı ve bütünleştirici olarak ele alınması gereken kentsel dönüşümün bu öğelerin hiç birinin dikkate alınman yapıldığını söyleyen Tulumtaş, keyfi yapılan uygulamaların hak kayıpları ve mağduriyetlere yol açtığını vurguladı.

 

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU