CHP’NİN GÜNDEMİNDE FINDIK VAR

...

CHP Merkez İlçe Başkanı Alaattin Duran’ın gündeminde  son yıllarda düşen fiyatları ile üreticisinin yüzünü güldürmeyen fındık vardı. Duran,TMO’nun müdahale alımlarını durduğunu belirterek üreticinin adeta kaderine terk edildiğini söyledi.

 

 

Fındık konusunda gelinen noktada iktidarın gereğini yapmadığını gözlemlediklerini söyleyen CHP Merkez İlçe Başkanı Alaattin Duran  Konu fındık olduğunda AKP iktidarının adeta üç maymunu oynadığını ve yaklaşık 8 milyon üreticinin mağdur edilmesine kayıtsız kaldığını savundu.

 

TMO Piyasadan Çekilmiştir

TMO’nun müdahale alımlarını durdurduğunu ve fındık sektörünün tekrardan tekel yapılaşmasının hakimiyeti altına girdiğini söyleyen Duran, “ Çünkü artık rekabet ortamı ortadan kalkmıştır. TMO’nun müdahale alımları sırasında belirlediği 10 TL alım fiyatlarına rağmen; tekelleşmiş fındık sektörü 8.5 TL civarına kadar fiyatları düşürmüştür. AKP iktidarı ise bu duruma kayıtsız kalmış. TMO’nun fiyatını taban fiyat olarak kabullendirecek siyasi iradeyi ortaya koyamamış. Tekelci yapılaşmaya karşı her hangi bir yaptırım uygulatamamıştır. TMO’nun da piyasadan çekilmesi ile üreticiler adeta kaderine terk edilmiştir.” Dedi.

İktidar Fındık Kurtlarını Görmezden Gelmektedir

Duran, “ Fındık sektöründeki kaos ortamını defalarca dile getirdik ve üreticilerimizin sesi olmaya çalıştık. Tekelci yapılaşmanın fındık tüccarlarına attığı sms’leri ifşa ettik. Bu sms’ler ile sektörün tek fiyat halinde dizayn edildiğini ve rekabet ortamının ortadan kaldırıldığını açıkladık. Yine rekolte ile oynayanları belgeleri ile kamu oyuna sunduk. Tüm bu açıklamalarımızı hukuk görmedi, AKP iktidarı duymadı, rekabet kurulu ise harekete geçmedi. AKP il başkanı ise fındık sektöründeki sorunları FETÖ’ye bağladı ve AKP’nin can simidine sarıldı.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Bu Nasıl İstikrar

Fındık fiyatlarını etkileyen 2 ana unsur olduğunu belirten Duran, “ Bunlar; dolar kuru ve rekolte miktarıdır.2016 rekoltesi ise ziyadesi ile düşük olmasına rağmen fiyatlara yansımamıştır. Rekolte düşük olsa da yüksek olsa da fiyatlar düşük olarak seyretmektedir. AKP iktidarı 1 Kasım 2015 seçimlerinde millete istikrar sözü vermiştir. Bu tarihte 2.80 kuruş olan döviz kuru karşısında fındık 13 TL’dir. Bugün ise dolar 4 TL fındık ise 8 TL civarındadır. Bu gerçekler ışığında; kimsesizlerin kimi olduğunu iddia eden AKP iktidarı 8 milyon fındık üreticisini kaderine terk etmiş ve bir tekelci firmanın üreticinin emeklerini sömürmesine göz yummaktadır.” Dedi.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU