ÇAD İZLENİMLERİNİ GÜNDEM’DE ANLATTI

...

Dün akşam Düzce Tv’de Gündem programında farklı bir konu işlendi. Televizyonumuz Genel Yayın Yönetmeni Özgür Alpmen bu kez Mehmet İbrahimoğlu’na konuk oldu. Geçtiğimiz günlerde Çad’a gerçekleştirdiği ziyareti ve  Türk yardım örgütlerinin dünya ülkelerine yaptığı yardım faaliyetlerini anlattı.

 

 

Gazeteci Levent Öztürk ile birlikte hazırladıkları “Yardım Konvoyu” belgeselinin 23. bölümünün çekimi için  Çad’a giden Özgür Alpmen, yıllarca Fransa sömürgesinde olan ülkedeki izlenimlerini paylaştı. Çad’ın en ilginç Afrika ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Alpmen, çöl üzerinden köy ve kasabalara ulaştıklarını belirtti.

17 milyon nüfuslu ülkenin yer altı kaynakları bakımından zengin olmasına rağmen su kaynağı bulunmadığını söyleyen Alpmen, Hollanda İnsani Yardım Vakdı  İHH’nın çok sayıda su kuyusu açtığını belirtti.

Çad’da kaydettiği görüntüler üzerine ülkedeki yaşam şartlarını anlatan Alpmen, çok zor koşullarda yaşayan halkın, yemek olarak çoğunlukla böcek ve sürüngen yediğini dile getirirken, özellikle çocukların Türk Bayrağını gördükleri zaman koşarak geldiklerini söyledi.

Türkiye’de 5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi kutlanırken Çad kadınlarının seçme ve seçilme hakkı bir yana  nüfus kağıtları hatta isimleri bile olmadığını söyleyen Alpmen, halkın en çok ihtiyacı olan su için hayırseverlerin yapacağı yardımların organizasyon şirketi tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

Gazeteci Levent Öztürk de programa telefon bağlantısı ile konuk oldu. Öztürk, Yardım Konvoyu programının bölgeye yapılan bağış ve yardımların yerine ulaşması konusunda katkı sunduğunu söylerken, halkın yaşam kalitesini yükseltmek için yapılan projelerin perde arkasındaki isimsiz kahramanları da ekranlara taşımak istediğini belirtti.

Kamerun’da Abdül Hasan isimli bir generalle tanışan Alpmen, genaralin Atatürk’ü tanıdığını, “dünya lideri” dediğini söylerken, Çad gibi bir ülkede Mustafa Kemal Atatürk’ü  bilen bir insanın olmasını şaşkınlık ve gururla karşıladığını ifade etti.

Alpmen, “ İHH’nın açtığı kuyuların çekimini yapıyorduk. İlk başta biraz soğuktuk, sonra açıldık. Ben Türkiye’den geldim, Türküm deyince bana Mustafa Kemal dedi, Atatürk dedi, Big Father, Türkiye’nin büyük babası dedi, Dünya lideri,  Big Soldier, büyük asker dedi anlatmaya başladı. Askeri okul okumuş, okuduğu okulda Dünya askeri dehası olarak anlatılmış Atatürk. Türkleri Türk yapan, savaşlarda hala onun taktiklerinin kullanıldığından bahsetti,  Mustafa Kemal’in fotoğrafını gösterdim cep telefonumdan, çok beğendi. O fotoğrafı çıkartıp ona göndereceğim. Fotoğrafı cep telefonunun arka ekranı yaptı. Ben orada açıkçası çok gururlandım.” Şeklinde yaşadıklarını anlattı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU