2016’DA BAŞLAYAN SÜREÇTE SON NOKTA

...

2016 yılında mevcut müstecire ihalesiz olarak yeninden kiralanmasıyla başlayan İnönü Parkı sürecinde gelinen son nokta. Aylardır kamuoyunu meşgul eden İnönü Parkı Düzce’de adeta “Yıldız Savaşları” nı başlattı. İnönü Parkı için harekete geçen iki Ak parti üst düzey yetkilisinin Belediye Başkanı Dursun Ay’ı iki taraftan ablukaya aldığı öğrenilirken, İnönü Parkı müsteciri Cahit Aydın için ise çok çarpıcı bir iddia ortaya çıktı.

 

 

Eski belediye başkanı Mehmet Keleş döneminde, 2016’nın  temmuz ayında meclis kararıyla kira sözleşmesi biten İnönü Parkı , ihale yapılmadan 10 yıllık süreyle mevcut işletmecisi Cahit Aydın’a verilmişti. Ancak Düzce kamuoyunda tepkilere yol açan ve belediyeyi denetleyen Sayıştay’ın raporunda bu uygulamanın mevzuata aykırı olduğu bulgusu yer almıştı.

Yıllarca ihale yapmadan sözleşme yenileyerek mevcut müstecirlere verilen  parklar için Sayıştay kararı sonrası Düzce Belediyesi  ihale düzenledi.

Geçtiğimiz eylül ayında Düzce Belediyesi İnönü parkını  ihaleye çıkarmış ve mülkiyeti belediyeye ait olan parkların ihalesi Encümen salonunda yapılmıştı. İhale şartnamesine göre İnönü Parkı ve müştemilatının aylık kira bedeli KDV hariç 13 bin lira, geçici teminat tutarı 15 bin 600 lira olarak belirlenmiş,  İhale sonunda İnönü Parkını 200 bin TL ile Can Otomotiv almıştı.

SÜRPRİZ İHALE İPTALİ

Ancak yine geçtiğimiz kasım ayında bir sürpriz gelişme yaşanmış yeni Belediye Başkanı Dursun Ay göreve gelmesinin ardından İnönü Parkı ihalesini iptal etmişti.

İhalenin iptal gerekçesi olarak ise “Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ihalenin incelemeye alınması nedeniyle ileri bir tarihte yeniden yapılmak kaydı ile iptali uygundur” denilmişti.

Kamuoyunun yakından takip ettiği İnönü Parkı ile ilgili olarak 2016 yılında başlayan süreçte gelinen son noktada ise yine çarpıcı bir gelişme yaşandı.

YILDIZLAR SAVAŞI

Geçtiğimiz pazartesi günü yapılan belediye meclisi ocak ayı birinci birleşiminde belediyeye ait taşımazların ihale ile kiralanması işi bütçe komisyonuna havale edildi.Meclis gündeminde lan ihale ile kiralanacak taşınmazlar arasında İnönü Parkı da bulunurken, parkın ihale sürecine daha önce de olduğu gibi Ak Parti’nin üst düzey isimleri de dahil oldu.

Alınan bilgiye göre, Ak parti Genel merkezinden üst düzey 2 isim, İnönü parkı ihalesiyle ilgili olarak Belediye Başkanı Dursun Ay’ı baskı altına alındı. Üst düzey isimlerden birinin parkın yine Cahit Aydın’a verilmesi diğerinin ise yeniden ihale edilmesi için Başkan Ay’a baskı yaptığı iddiası ortaya çıktı. İnönü parkı Düzce’de adeta yıldızlar savaşına yol açarken, Başkan Ay’ın iki arada kaldığı zor durumdan nasıl bir kararla çıkacağı da merak ediliyor.

PARÇA PARÇA İHALE EDİLECEK

İnönü Parkı ihalesiyle ilgili başka bir iddia ise, parkın parça parça ihale edileceği ve bir kısmının halka açılacağı yönünde. Halka açılacak olan bölümde geçtiğimiz ay düşürülen çay fiyatlarının yine cüzi miktarda olacağı öğrenilirken, parktaki tuvaletin fiyatında ise indirim olup olmayacağı merak ediliyor. Parkın halka açılması planlanırken, belediyenin cami tuvaletlerinde ücreti kaldırdığı gibi İnönü Parkındaki tuvalette de ücreti kaldırması bekleniyor.

CAHİT AYDIN CEPHESİ

İnönü Parkı müsteciri Cahit Aydın ile ilgili de yine çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.. Aydın’ın yıllardır müsteciri olduğu İnönü Parkı’ndan artık vazgeçtiği ve bırakmayı düşündüğü ancak inşaatı tamamlanmakta olan Melen Su Parkın işletmeciliğini istediği iddiası konuşuluyor.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU