VATANDAŞA 5 KAT DAYATMASI

...

Cumhurbaşkanı Düzce’de kesinlikle 3 kat üzerine bina yapılmayacağını söyledi ancak Nusrettin Mahallesinde yaşanan olay bu talimatın kaale alınmadığını ortaya çıkardı. Hemen bitişiğine 5 katlı bina yapılan ve  Cumhurbaşkanlığına yazı yazan vatandaş  belediye başkanı hakkında da çok büyük iddialara bulundu.

 

 

VATANDAŞ CUMHURBAŞKANINA MI YEREL İDARECİLERE Mİ UYACAK ?

Nusrettin mahallesi sakinlerinden Süleyman Çakar, 1999 yılında yaşanan deprem öncesi 5 katlı binasından kat aldırarak 3 kata indirdi. Ancak evinin hemen yanında başlayan inşaat nedeniyle sorun yaşayan Çakar, konunun uzmanı olmadığını söylerken, inşaatın 5 katlı yapıldığını belirterek kurumlara başvuruda bulunduğunu dile getirdi. Çakar, belediyeden  gelen ekibin annesine, “bu binayı belediye başkanı değil vali dahi yıkamaz,  ancak cumhurbaşkanı yıkar”  dendiğini iddia etti,  Cumhurbaşkanı’nın dahi kale alınmadığını söyledi.

BAŞKAN HATA BİZDE DEDİ

Çakar, “ Bina 5 kat üzerine yapılıyor. Kaldırım itibariyle 1,20 olması gerekirken, kotanın üzerinden yapılıyor, bina zemin kat aşağıdan yukarıya 2,80. Buraya depo mu yapılacak dükkan mı, mahalle arasına. Konuyla alakalı belediye başkanlığına gittim. Belediye her şey uygundur dedi, beni geri çevirdi. Cumhurbaşkanlığına yazı yazdım. Halkla ilişkiler birimi valiliğe dilekçemin gönderildiğini söyledi, valilikten de belediyeye bilgi verildi, belediye buraya geldi, baktıktan sonra bana yazı verildi” diyerek, o yazıyı okudu. Yazıda, inşaatın onaylı mimari projeye aykırı imalattan zabıt tutulduğu ve faaliyetin durdurulduğu belirtilirken, Çakar, 1 ay sonra inşaat faaliyetine başladı. Belediye başkanlığına gidip sordum, hata bizden kaynaklanıyor, 20 cm kaldırım payını eksik göstermişiz denildi. İlerideki bina kaldırım seviyesinden itibaren 4 kat, bu bina kaldırım seviyesinden yukarı 5 kat. Çatı katını da kattığımızda 1,5 kat fark var. Cumhurbaşkanına 5 kez yazı yazdım. Buraya gelen yapı mimardaki arkadaş anneme, bu binayı belediye başkanı değil vali dahi yıkamaz, ancak Cumhurbaşkanı yıkar demiş. Ben hakkımı aramakta kusur mu işliyorum.” Diyerek Cumhurbaşkanı’nın dahi kale alınmadığını söyledi.

 

KARIŞTIRMA SENİN BİNANIDA YIKARLAR

Belediye Başkanının geldiğini ve binanın 5 katlı olduğunu gördüğünü söyleyen Süleyman Çakar’ın annesinin iddiasına göre  ise başkan,  “yapılsın merak etme biz o katı aldırırız, çok karıştırma senin de binanı yıkarlar” dedi .

Anne Çakar, “ benim binama baktı başkan sen de binana bir kat daha çıkabilirsin dedi, Cumhurbaşkanımız buraya geliyor, 3 kat yukarı geçmeyecek diyor, belediye başkanımız 5 kat olacak diyor, ben bunu algılayamadım. Bina faaliyete başlayınca tekrara gittim belediyeye, başkan biz oradaki hatayı giderdik dedi.” Şeklinde konuşurken iddialarına devam etti, başkanın kendisine, “ çok üstüne gitmeyin sizin binanızı da yıkarlar” dediğini söyledi.

 

ÜZÜNTÜDEN 2 KEZ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Süleyman Çakar, geçtiğimiz günlerde Vali Zülkif Dağlı’nın “ binalar zemin artı 2 kat olacak” açıklamasını hatırlatırken, bu talimatın ardından imar alan binanın neden 4 kat yapılmadığını sorgulayarak “ bu bina yarın bana zarar verecek” dedi.

 

BİZ TÜRK MİLLETİYİZ TEHDİTLERE BOYUN EĞMEYİZ

Yaşlı kadın üzüntüden 2 kez kalp krizi geçirdiğini söylerken, çocuklarının ve kendilerinin başına bir şey gelmesinden belediye başkanının ve müteahhidin sorumlu olduğunu dile getirdi, Süleyman Çakar ise, “ Biz Türk milletiyiz tehditlere boyun eğmeyiz” dedi. 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU