AK PARTİ’DEN ANALİZ RAPORU

...

AK Parti, 24 Haziran'daki seçimlerde 70 ilde yüzde 7.1'lik oy kaybı için ilk değerlendirmeleri yapmaya başladı. AK Parti'ye sunulan bir raporda ittifak yasasının iktidara değil, muhalefet partilerine yaradığı belirtildi. Raporda, oy kaybının yüzde 10’un üzerinde olduğu ve büyük bölümünde adaylarla ilgili sorun yaşanan iller arasında Düzce de yer aldı.

 

 

Hürriyet'te yer alan habere göre, seçmen tercihlerini daha geniş çaplı analiz etmek için yapılmasına karar verilen geniş kapsamlı çalışma dışında, parti yönetiminin yaptığı ilk analizler ve bölgelerden gelen ilk raporlar, partinin 7.1 puan gerilemesi ve 22 milletvekili kaybetmesinin ana başlıklarını ortaya koydu. İlk saptamalara göre, 30 civarındaki ilde, milletvekili listeleri ile ilgili seçmen açısından sıkıntı oldu.

 

ADAYLARA MÜLAKAT YAPILMADAN KARAR VERİLDİ

Özellikle sürenin kısıtlı olması nedeniyle parti yönetimi, adaylarını her zamanki yöntemleri kullanarak tarayamadı. Mülakat yapılmadan hızlı karar verildi ve kişisel referanslar dikkate alındı. Bu durum, en az 30 ilde sıkıntı yarattı. 8 milletvekili adayı için haklarında ortaya çıkan iddialar nedeniyle istifa etmeleri gündeme geldi, ikisi istifa etti.

 

 

İLLER SIRALANDI

1 Kasım 2015 seçimine kıyasla oy kaybının yüzde 10’un üzerinde olduğu ve büyük bölümünde adaylarla ilgili sorun yaşanan iller, Kırıkkale, Bayburt, Aksaray, Kayseri, Kilis, Konya, Düzce, Ordu, Adıyaman, Sivas, Malatya, Niğde, Erzurum, Kahramanmaraş, Kütahya, Erzincan, Elazığ, Samsun, Şanlıurfa, Yozgat, Gümüşhane, Iğdır, Hatay, Karaman, Osmaniye, Rize, Bolu, Trabzon ve Gaziantep olarak sıralandı.

 

'YETERLİ SÖYLEM GELİŞTİRİLMEDİ'

AK Parti’nin yüzde 30’luk bir kemik oyu bulunduğu, seçim kampanyasında söylem ve dilin bu kemik kitlenin hoşuna gidecek şekilde belirlendiği, partinin icraatlarına ve Türkiye’nin geleceğine yönelik ekonomik vaatlerine göre tercih kullanan seçmene dönük olarak ise yeterli söylem geliştirilemediği ifade edildi.

Genel merkeze ulaştırılan raporlarda, seçmenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durduğu, parti konusunda ise farklı bir tutum sergileyerek ‘düşüncelerinin dikkate alınması’ mesajı verdiği yorumları yapıldı.

ÖZEL EKİPLER GÖNDERDİ

Ayrıca Ak Parti Genel merkezinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye genelinde kendi oyunun partisinden yüksek olduğunu tespit ettikten sonra 30 ilde AK Parti’nin oyunda düşüş yaşanmanın ana nedenleri araştırmak için özel ekipler gönderdiği ve raporlarının da kendisine ulaştırıldığı da konuşuluyor.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar4
  • Onay Bekleyenler0
DÜZCE HAVA DURUMU