Karakter Boyutu :
AHMET ÇODUR

Kutlu Doğum Haftası...

14 Nisan 2014 - 12:26

Önce bu haftanın nasıl oluşturulduğuna bakalım.. Yıl 1989 .. GÜLEN Cemaatinin girişimi ile Türk Diyanet Vakfının ortaklaşa karar verdikleri ve DİYANET İŞLERİ Başkanlığınca desteklenen İSLÂM Peygamberi Hz. MUHAMMED Aleyhisselâmın doğumunun kutlandığı “KUTLU DOĞUM HAFTASI” hicri-milâdi takvime göre ayarlanıp takip ediyordu.

 
 

 Ne oldu ise 1994 yılından sonra diğer dini günlerin aksine miladi takvime göre standarda bağlandı ve 20 Nisan’da başlayıp 26 Nisan’da son bulacak bir hafta süren etkinlik oluverdi… 

Hâlbuki Hz. Peygamber Hicri takvime göre 11/12 Rebiulevvel ayında doğmuştur. Ve bizler bunu her yıl Miladi takvime çevirirsek yılın değişik aylarında kutluyorduk MEVLİD Kandili olarak.Bu yılda 12/13 Ocak 2014 de huşu ile kutladık Mevlid kandilimizi..

Kutsal Kitabımızda yani Kur’an-ı Kerimde kutsal gece olarak sadece KADİR Gecesininolduğunu bildiğimizden ve Ramazan ayına denk geldiğinden, diğer kutsal geceleri yılın değişik günlerinde kutluyoruz takvimlerden dolayı. Ama sadece KUTLU DOĞUM HAFTASI  20/26 Nisan’a sabitlendi senenin daha güzel ve daha müsait günleri olduğu halde, acaba neden ?...Cemaatin ve mevcut Hükümetin MİLLİ Bayramlara karşı hassasiyetini bildiğimden bu konuya bir açıklama getirmesini istiyorduk değerli büyüklerimizden..

Bu haftanın içine giren, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını güme getirmek için yapılmışsa ve bu ayda doğan Fethullah Gülen’in doğumunu araya sıkıştırmak ve de bu işe Hz. Peygamberi alet etmek gibi bir gafletin içine giriyorlarsa yandı gülüm keten helva..

Geçtiğimiz Cuma günü tüm camilerde Cum’a namazı çıkışı bir yardım toplatıldı.. Kutlu Doğum Haftasında yapılacak etkinliklerde ve yarışmalarda derece alanlara verilecek hediyeler için toplanıldığını duyunca üzülmedim desem yalan olur. Bu etkinliği düşünenler buralarda yapılacak olan masrafları düşünmedilerse orada bir eksiklik var derim ben.. Camisini yapıp Diyanete devreden Müslüman Türk halkı elbette ki Şanlı Peygamberi içinde bırakın malını, canını bile vereceğine göre bu görgüsüzlük niye?..

Resmi Kurumlar içinde devletten en büyük payı alanlardan biride Diyanet İşleri Başkanlığının olduğu duyumlarından sonra vatandaştan bu etkinlik haftası için cami yardımı toplatılıyorsa yazıklar olsun diyorum..

Diyanet İşleri Başkanlığı sorun giderme makamıdır, sorun yaratma makamı değildir. Bu etkinliği Haziran ayında yapsaydı hiçbir sorun olmayacaktı. Çünkü hiçbir Dini ve Milli etkinlikle çakışmıyordu. O zaman mademki bu etkinliği yapma gibi bir lüksleri varsa ve yetkileri varsa Ramazan Orucu bu yıl en sıcak günlere denk geliyor. Ramazan Orucunu da Şubat ayına sabitlesinler bakalım oluyor mu?..Olmayacağını ben biliyorum da Hz. Peygamberin doğum etkinliklerinin Nisan ayına sabitlemenin olmayacağını bilmiyorlar mı.? Bu kadar kelâmı yazmamın nedeni Kutlu Doğum isminden dolayı olduğunu biliyorsunuz. Bu haftaya HZ. MUHAMMED (S.A.S.)’ İ ANMAK VE ANLAMAKolsaydı daha şık olurdu ve kargaşaya sebebiyet vermezdi diye düşünüyorum. Bu etkinliği bu isimle hangi tarihe koyarsanız koyun, bir problem olmayacağı gibi. Dedik ya bir kere, sorun yaratmanın sorun gidermekten kolay olduğu bir dönemde yaşıyoruz maalesef..

“Anam, babam sana feda olsun Ya Rasulullah.. Gel gör Ümmetinin halini…”

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU