Karakter Boyutu :
AHMET ÇODUR

Ekmeğini taştan çıkaranlar..!

15 Mayıs 2014 - 17:32

Manisa Soma’da maden faciası… Bağıra çağıra gelen felaket, Duyarsız politikacılar ve içi kan ağlayan masum Türk halkı.. Milletimizin BAŞI SAĞOLSUN…

Şu an Afrika’nın Somali’sinden bahsetmiyorum ey!.. Millet, burnumuzun dibindeki Türkiye’nin SOMA’sın dan bahsediyorum.. Şimdiye kadar 250 ye yakın maden kazası şehidinden bahsediyorum, ilgililer ve yetkililer bu rakamın 350 ye çıkabileceğinden bahsediyorlar. Yaralı olarak sedyeye yatırılırken “çizmelerimi çıkarayım sedye kirlenmesin” diyen ülkemin güzel kalpli pırılpırıl insanımızın, emeğini sömüren kara kalpli insan müsveddelerine nazire yapar gibi nasıl şamar gibi vurduğuna şahit olduk.

Hatta benim ülkemin başbakanı, taziye konuşmasını yaparken televizyonlardan benimde incindiğim ve gücendiğim o beyanatı vermesine de şahit olduk. Benim incinmem onun umurunda değil elbette biliyorum. Ama yakınlarını kaybeden onlarca kişinin yüzlerine baka baka bu mesleğin kaderinin ÖLÜM olduğunu söylemesi onlara ikinci bir acı verdi.. Benim gibi düşünen ve benim bile aklımla dalga geçer gibi “Dünyanın bilgi ve teknoloji devi Amerika da bile 1907 de maden faciası oldu ve orada da 430 kişi öldü. Demek ki dünyanın her tarafında bu tür ölümler oluyor” derken hiç mi yüzü kızarmadı bilmiyorum..

“Bu mesleğin kaderi zaten ölümdür ama tek tesellimiz huzurlu öldüler, güzel öldüler” diyen bir zihniyete sahip eski bir bakanın, o zamanlar yine böyle bir maden kazasında söylediği sözlere çok kızmıştık. Ama bunların dipten doruğa aynı zihniyeti güttüklerini bilmiyordum..  15 gün önce Meclis TV den Manisa Milletvekili feryat ediyordu ve bu maden ocağının vukuatlarını sayıyordu. Manisa Soma Kömür ocakları için meclise verdiği önergede, buraların denetimsiz olduğu ve her gün kazalar yaşandığını ve burası için meclis araştırma komisyonunun kurulması gerektiğini bağıra çağıra anlatıyordu. Bu önergenin de Ak Parti Milletvekilleri tarafından reddedildiğine de şahit olmuştuk.

Hiçbir şekilde ölüm üzerinde politika yapılmaz. Bu Millet ölüm üzerinden politika yapmayı da sevmez. Amma gel gelelim Mısırlı Esma için hüngür hüngür ağlayanların, Soma faciası için TAKDİRİ İLAHİ diyorsa bu işte bir sıkıntı var demektir.. Hatta kendi hatalarını siyaseten başka yerlere yamalayanları da hiç unutmaz ve hiç affetmez. Çünkü biz biliyoruz Soma madenlerinin nasıl özelleştiğini ve yakınlarına nasıl peşkeş çekildiğini. Üretilen kömürlerin tamamının devlete satılıp vatandaşa kömür yardımı adı altında nasıl siyasi malzeme olarak kullanıldığını.. Sosyal medyada bazı aklı evveller bu yüzsüzlüğü ve arsızlığı Haşhaşi dedikleri Cemaate yıkmak veya Gezi olaylarının yıldönümü olmasından dolayı sabotaj yapıldığının palavralarını sıka dursunlar. Herkesin bir hesabı vardır.. Amma Allah’ın hesabı bir başkadır. İnancımız gereği bu konu üzerinden işi hesaplaşmaya getirme densizliğini de yapmamalıyız. Tabii ki bu sözüm utanan insanlar için geçerlidir..

Çok sevdiğim bir arkadaşımın da dediği gibi.. Bu kadar kelime israfının arasında, ekmekleri helallikten yenmez yiğitlerin aziz hatırasına söylenecek her kelime de israftır... Durum ortadadır .... Zulme kalbimiz ile buğz ediyor olma mertebesi utancımız olsun! Zalimlere şah çekeceğimiz gün de tesellimiz... Aziz milletimizin tekrar başı sağolsun!..

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU