Karakter Boyutu :
AHMET ÇODUR

Düzceli vaiz Mehmet Çodur Hoca...

21 Mayıs 2014 - 16:07

TAM ONALTI YIL önce 22 Mayıs l998 günü vefat eden Sevgili Babam Mehmet ÇODUR için, bir evlât olarak neler yazabileceğim hususunda çok düşündüm. Fakat onun yokluğunun ve eksikliğinin biz evlâtlarındaki tahribatı anlatacak kelimeleri bir türlü bulamadım. Her zaman olduğu gibi imdadıma yine canım Babam yetişti ve o kendini, kendi hal lisanı ile anlattı.

21 Mayıs 2014 00:00

Mana denizine, bir dalgıç olup,

Elimde kalemle girmek istedim,

Hakiki cevheri orada bulup,

Millet pazarına sermek istedim.

Elimde kalemle daldım denize,

Takatım kesilmiş çıkmışım yüze.

                       *

Çok değil, tek cevher getirdim size,

Onu alanlara vermek istedim.

Deniz: İslâmiyet, Sevgi: cevheri,

Unutma çok büyük onun değeri,

Ruhumuzda onu görmek istedim.

                         *

     6 yaşında Kur’an-ı Kerim’i hatmedip, l0 yaşında hafız olan babamız, İmamlık görevini ifa ederken girdiği Vaizlik imtihanlarından Dönem Birincisi olarak bitirip bundan sonraki hayatına Vaiz olarak devam ettirdi. Cemaat içinde VAİZ, arkadaşları için bir DOST, komşuları için bir AĞABEY, akrabaları için konumu ne olursa olsun bir BÜYÜK olabilen Mehmet ÇODUR biz evlâtları için sadece bir BABA idi.

30 yaşında Balıkesir- Gönen’e Vaiz olarak atanan Babam tam sekiz yıl burada irşat görevini yerine getirdi. Biz dört kardeşiz, ağabeyim Mustafa ve ben Düzce’de doğduk. Kardeşim Akif ve Kız kardeşim Zehra GÖNEN’de doğdu. Gönen’de Düzceli Çodur Hoca olarak çok sevildi ve sayıldı. Şiire ve edebiyata olan yatkınlığı bir ara köşe yazarlığı yaptığım Düzce Postası Gazetesinde yayınlanan şiirleri, “Hac Hatıralarım” adlı yazı dizisi ve Hollanda’da görev yaptığı dönemleri anlatan “Hollanda Hatıralarım” yazı dizileri beğeni ile okundu. Şiirlerini ise DUYUŞLAR adlı şiir kitabında topladı. Ondan biz evlâtlarına miras kalan can arkadaşları, Düzce Postası gazetesi kurucusu Merhum Bedrettin Maradit, Necdet Üstüner, Merhum Hafız Şakir Yesirci, Necdet Vural Hoca, Burhan Ulçay ve diğerleri bizlere amcalık yaptılar babamın vefatından sonra. Allah onlara uzun ve sıhhatli ömür versin, ölenlere de rahmet etsin….

                                                          ****

Çocuklarına bir tokat dahi atmayan, onların ihtiyaçlarını kendi şahsi ihtiyaçların üstünde tutarak yerine getirmeye çalışan canım babamıza, biz evlâtları olarak neler yaptık dersek sadece ve sadece kocaman bir HİÇ’ten öteye gitmeyen bir utanç abidesi olarak çıkar karşımıza. Seni çok özledik, Ruhun Şad olsun Canım BABAM.

NOT: Bu gün ahirete göçenlerin hepsinin mekânları cennet olsun. Bu gün onların yerine dünyaya gelenlere de Allah uzun, sıhhatli ve hayırlı ömür versin. 

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU