Karakter Boyutu :
AHMET ÇODUR

Boraltan Köprüsü..

29 Aralık 2014 - 18:08

1944 de yaşanan ve Türk tarihinde acı bir tablo olarak karşımıza çıkan BORALTAN KÖPRÜSÜ hadisesi hüznü ile büyüdük biz. Neler oldu 1944 Türkiye’sinde önce ona bakalım..

 

 1944 yılında Türkistan, Sovyet Rusya’sıtarafından işgal edilmişti. Sovyet rejimi kendisine karşı tehlike olarak gördüğü her şeyi yok etmeye kararlıydı. Özellikle Türklerin yaşadığı ülkelerde taş üstünde taş bırakmayan Sovyet rejimi Azerbaycan’daki Türkleri de hedef almıştı. Sovyet rejiminin katliamlarından kaçarak kendilerine “ANAYURT”olarak gördükleri Türkiye’ye sığınmak isteyen 146 tane Azerbaycanlı aydın, tarihe geçen bir olayın aktörleri oluyor. Azerbaycan’daki Sovyet birliklerinden kaçmayı başaran aydınlar, Iğdır’daki sınır kapısına yakın yerdeki Aras Nehri üzerindeki BORALTAN Köprüsü’nü geçerek Türk sınır karakoluna sığınıyor. 1944 Türkiye’sinde Cumhuriyete geçiş ve özümseme döneminin yaşandığı yıllara denk gelen olayda, 146 Azerbaycanlının Türkiye’ye sığındığını duyan Sovyetler hükümeti, bu kişilerin derhal SSCB’ye iadesini istiyor. Sovyetler ’den gelen istek üzerine karakoldaki askerler panik içinde Ankara ile temasa geçiyor ve sığınmacıların geri verilip verilmeyeceği ile ilgili bilgi almak istiyor. Hem Türk askerleri hem de sığınmacılar, öz yurtlarının böyle vatan sevdalısı kardeşlerimize kucak açacağından emin bir şekilde Ankara’dan gelecek cevabı bekliyorlar. Ankara’dan gelen cevap herkesin tüylerini ürpertiyor. “Esirleri Sovyet Rusya’ya iade edin”. İade edilenler de Sovyetlerde idam ediliyor. Adına ağıtlar yakılan BORALTAN KÖPRÜSÜ hadisesi işte bu sevgili okurlar.

Gelelim 2012 Kasım’ı Türkiye’sine ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN.. Ana Muhalefet partisi CHP’yi siyaseten ezmek için bu üzücü olayı anlatıyor meclis kürsüsünden.. “1944’te 146 Azeri kardeşimiz, Rus zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınmıştı. Türkiye tarafsızlık adına, dengeler adına 146 kardeşimizi Stalin’in askerlerine teslim etti. Bu arada CHP’nin iktidar dönemi burası manidardır. Bunların geçmişi sakat. CHP’ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum. Bu geçmişi iyi değerlendirmeniz lazım. Azeri kardeşlerimiz Boraltan Köprüsü’nden karşıya geçti askerlerimizin gözleri önünde kurşuna dizildiler. Ah CHP ah, senin gidecek yerin var mı? Sen Azeri kardeşlerimizi Stalin'e satacaksın, sonra da afra tafra yapacaksın. Karşıya geçerken de ne dediler biliyor musunuz? ‘’Bizi onlara bırakmayın, bizi siz öldürün’diye yalvarmışlardı. Hatta o acı hadiseden bir de türkü kalmıştır. 'Düşman bekler karşıda. Önüne kattı beni. Can alınan çarşıda gardaşım sattı beni’…” konuşma kısaca bu..

Tarih 2014 ve aylardan Aralık.. O zamanın Başbakanı şimdinin Cumhurbaşkanı R. Tayyip ERDOĞAN… Kızıl Çin’in Müslüman UYGUR TÜRK’üne yaptığı zulmü duymayanımız yoktur. Bu zulmünden kaçıp TAYVAN’a sığınan 300 civarında Müslüman UYGUR Türk’ü bir yıldır burada bekliyor ve kendilerini kardeş Müslüman Türkiye’ye iadesini talep ediyor. Tek suçları MÜSLÜMANolmak ve TÜRK olmak olan bu insanlar için Dışişleri Bakanlığımız tarafından her bir girişimin cek-cak lardan öteye gitmediğini de bildiğimden ikinci bir BORALTAN köprüsü olayına hazırlıklı olmalıyız. Libya, Mısır, Irak ve Suriye mültecilerine gösterilen hassasiyet neden Müslüman Türk’e gösterilmiyor, işte benim isyanım burada. Ve bu insanların ÇİN’e iadesi söz konusu.. Tayvan Hükümetinin kararları da bu yönde.. Türkiye’ye Arap girebilir, Yezidi girebilir, Peşmerge girebilir yalnız KERKÜK Türk’ü, UYGUR Türk’ü giremezdiyorsanız ilerideki yıllarda söylenecek sözlere de katlanacaksınız beyler.. Sonradan çıkıp bir siyasi partiyi kötülemek için timsah gözyaşlarını dökmeyeceksin ve bu hadiseyi ideallerin uğruna ajite etmeyeceksin. En önemlisi riyakârlık yani ikiyüzlülük yapmayacaksın. Eğer bu kadar işi beceremeyecekseniz kendinize “Dünya Lideri” dedirttirmeyeceksin, en önemlisi orada oturmayacaksın. YENİ TÜRKİYENİZİN yeni imajında TÜRK’e yer yok mu? yoksa.. Ve 2015 in YILBAŞISINI kutlamaya çalışan ve bu olaylar karşısında dilsiz, kör, sağır ve umursamaztavır sergilemesinden dolayı “Türkiye Türklerini”de şiddetle kınıyorum.. Dualarımız sizinle Ey!.. UYGUR’un KERKÜK’ün Müslüman TÜRK’ü, mahşerde sakın bizim gibi çaresiz kardeşlerinizden davacı olmayın..

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU