Karakter Boyutu :
AHMET ÇODUR

Cihat ve gaza...

13 Mayıs 2015 - 12:38

Bugün size içimde hep ukde (dert) olmuş ama bir türlü yazmaya fırsat bulamadığım bir konuyu işleyeceğim..

 

Okul zamanlarında sıkça duyuyorduk bu terimleri. Ama zamanımızda da duymaya başlayınca bu konuda bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim.. Ne idi o terimler biliyor musunuz? CİHATveGAZA…. “Cihadınız mübarek olsun” veya “ Gaza’nız mübarek olsun” diye söylenir oldu artık…

Cihat nedir?, kime karşı yapılır?, hangi şartlarda yapılır, Gaza kime karşı yapılır? Ve şu an ülkede bunları dillendirerek Milletin kafasını bulandırmak kime fayda sağlar? Onu anlatacağım.

İslâm Âlimlerinin büyüklerinden birine sorarlar “Cihat ne demektir?” diye. Cevaben “Cihat; Devletin ve Ordunun düşmanlarla, kâfirlerle ve sapıklarla harp etmesi demektir.” cevabını verir ve ardından da ilave eder. “Müslüman devlet olsun, Kâfir devlet olsun.. Adil olsun, zalim olsun kendi devletine isyan etmeye, vatandaş kanı dökmeye, birbirine saldırmaya CİHAT denmez. Fitne ve Fesat çıkarmak denir”..

GAZA ise; İslam dinini korumak veya yaymak amacıyla Müslüman olmayanlara karşı yapılan savaş, kutsal savaş demektir.

Ülkemiz, son beş yıl içinde bir dizi AÇILIMLARA sahne oldu. Bunun top yekün adına daDEMOKRATİK AÇILIM adını koydular. Halkın nabzını tutmak içinde ülkemin değişik yerlerine değişik meslek guruplarından seçilen AKİL ADAMLARI gönderdiler. Her gittikleri yerde bazen dışlandı bu adamlar, bazen de çılgınca alkışlandı.. Çok yerde “Gazanız Mübarek olsun” bazen de “ Cihadınız mübarek olsun” tezahüratları yaptılar bir takım şakşakçılar vasıtası ile. Bir yanlışlığa sebebiyet vermemek için de yukarıdaki açıklamayı özellikle yaptım.

Şimdi soruyorum bu “CİHAT” ve “GAZA” lafını ağzından düşürmeyenlere?. Bu Cihadı ve Gaza’yı kime karşı yapacaksınız?..

Yıllarca bu ülkede Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim i Türkçeye çevirdi diye en galiz küfürleri edenlerin hatta kâfirlikle itham edenlerin, birileri tarafından “Bakın sizin için Kur’an-ı Kerim’i KÜRTÇE’YE çevirdik, daha rahat okuyup anlayasınız..”dediklerinde neden dut yemiş bülbül gibi sustuklarına anlam veremiyorum. Bunların hepsinin oy devşirmek için yapılan kötülükler olduğunu bilmiyor muyuz biz. Ben iftihar ederim Yüce Kitabımızın Türkçeye, Kürtçeye, İngilizceye hatta Japoncaya çevrilmesinden. Hiçte rahatsızlık duymam.. Ama Milletin dirliğini ve birliğini bozmaya kalktığınızda ve Milletin içine nifak tohumları serptiğinizde bizimde bir iki kelam etme hakkımız doğuyor elbette. Ortadoğu yu kan gölüne çevirerek sözüm ona Cihat adı altında “Allahü Ekber” diyerek Müslüman kafası kesmek, kadınların ırzına geçerek onları köle gibi satmak da neyin nesi. Bunların Müslümanların arasına fesat tohumları serpmek için bize biçilen bir elbise olduğunu ve bunun bir proje olduğunu bilmiyor muyuz biz?. Yine bu ülkede “inananlar” ve “inanmayanlar” diyerek, hatta “Alevi”, “Sünni” diyerek böldüğünüzün farkında değilmisiniz siz?.

Asıl CİHADIN yani EN BÜYÜK CİHADIN kişinin kendi nefsiyle yaptığı cihattır. Bunu bilir bunu söylerim….

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU