Karakter Boyutu :
EDİTÖR

SIRÇA KÖŞKTEN ÇIKAMAYANLAR

23 Nisan 2013 - 21:01

 

 

                Çalışan gazeteciler derneği adı altında yepyeni bir dernek kuruldu.

Kurucular istekli,üyeler gayretli.. Çalışan gazeteciler derneği ,bir zamanlar kurulup aile şirketi haline dönmüş,yönetiminde kimlerin olduğu bilinmeyen üyelerinin hangi gazete veya televizyonlarda çalıştığı ise hiç açıklanmayan  gizli saklı başka derneklere benzemiyor.

Çalışan gazeteciler derneği bünyesinde 5-6 adet sarı basın kartı taşıyan gerçek gazetecileri ihtiva ediyor.Bunlar özde gazeteciler,yıllarını bu işe vermiş kişiler,hayatlarının büyük bölümünde gecenin bir yarısı dememiş, kimi zamanda çocuklarını ailesini bile haber peşinde koşarken görememiş kişiler bunlar…

Bunlar birileri gibi protokol geldiğinde yanında görülüp,yanında yemek yemeyi ilke edinmiş,hayatında gecenin bir saatinde kazaya,cinayete gitmemiş protokol gazetecisi değildir çalışan gazeteciler derneğinin üyeleri.

                Bu dernekte çalışanların akrabalık bağları da yoktur.Yani Eşleri,çoluk çocukları yakın uzak akrabaları bu dernekte yer almamışlardır.Yapılacak her kongrede başkanın ve yönetiminin değişmesi demokratik şartlarda ve halka açık yapılacak kongrelerle olacaktır.

                Birilerinin her yazısında papağanın ezberlemesi gibi hatırlatayım kelimesi ile başlayan ezberlenmiş cümlelerle satır doldurmayı amaçlamayan kişilerdir derneğin üyeleri.

                Bu dernek güçlü yapılanması ile ne Vali'ye ,nede belediye başkanına ,nede diğer amirlere önce kafa tutup,yazılmaması gereken cümleleri yazıp sonrada özür mahiyetinde yazıları gündeme alacak özde gazetecilerden oluşmaktadır.

                DTV ailesi olarak böyle bir dernekte arkadaşlarımızın bulunmasından yana hiçbir sıkıntımız yoktur.Bu derneğin temel ilkesi tarafsızlık ve doğru haberdir.Birileri gibi bir siyasi partiye sahip çıkarak ,derneğine üye olmasa bile meslekdaşlarını eleştirmek olmadığına da inanıyoruz.

                Dernek 24 saatini bu mesleğe gönül vermiş, yada bu işin okulunu bitirmiş kişilerden oluşmaktadır. Gazeteciliğin el kitabında ajans muhabirleri açıklama yapamaz dememektedir.Ajans muhabirleri gazeteci arkadaşları ile birlikte olamaz dememektedir. Bu gün birileri ajans muhabiri olarak görev yapan bir arkadaşın yerine gözlerini dikmemişlerse kimseyi hedef alamazlar.

                Sansür ile tedbir konusunda da anlayışsızlık olduğu ortaya çıkmış

SANSÜR: önceden denetleme işi... neyi görüp neyi görmeyeceğimize, neyi okuyup neyi okumayacağımıza başkalarının, devletin karar vermesi... kontrol altında tutmak için gerektiğine inanılan yasakların bütünü...

TEDBİR:Bir şeyi elde edecek veya önleyecek yol, çâre; bir işin sonunu düşünerek hareket etmek.

Şimdi bir haber ile ilgili olarak alınan karar neymiş sizler karar verin ki kendini gazetecilerin neredeyse kralı olarak kabul edenlerde öğrensin..

Eğer bir partinin,bir kişinin adamı,yandaşı değilseniz kimselerin nerede kimlerle açıklama,kınama yapacağını da kınayamazsınız,hele hayatınızda protokolden çıkıp da halkın arasına karışmamışsanız,elbette sokaklarda da kınama yapamazsınız,açıklamada yapamazsınız,hakkınızdaki iddiaları da açıklayamazsınız.

Birileri çatlasa da patlasada,kıvransada,acı çeksede birilerinin gazeteciler üzerindeki egemenliği artık bitmek üzeredir.

 

SIRÇA KÖŞKTEN ÇIKAMAYANLAR YOK OLMAK ZORUNDADIR

            

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU