Karakter Boyutu :
FARUK CAYMAZ

HERKES SUÇSUZ

15 Kasım 2016 - 11:23

Kimse kusura bakmasın ama bu kadar günahsız insan varken ortada,asıl suçu işleyenlerin kendilerini melek gibi göstermelerine insan “hadi canım sende!” demekten alamıyor kendini.

Mühendislik biliminde bir şey, ya yanlıştır ya da doğrudur bunun ortası olmaz.Olası durumlar en kritik durumlara göre değerlendirilir ve sonuçlara her teknik adamın ikna olabileceği şekilde verilerle ortaya konur.İtiraz edeni olmaz…

Şimdi asıl konuya gelelim; Akıl başka bir yere temas ediyor.Kendince yorumların içerisine birazda başkalarının yaptıklarını ekleyerek elde edilen verilerle “Hayır!Ben,evet belki inandım ama hiçbir zaman desteklemiyordum şunun gibi” demeye getiriyorlar.

Kabul etmek mümkün değil.Ortada bir gerçek varsa ve bunu herkes biliyorsa sizin bu konuda varacağınız yer neye inandığınız değil neyi gerçekten yaptığınızdır.

Şöyle ki; Gazete köşe yazılarını,beyanatları okuduğunuzda 15 temmuz sonrası ortaya çıkan durum ve kişiler inanılmaz sözler sarfetmekten geri kalmıyor.Dünleri biliyorsunuz,”laik ve demokratik insanların “nasıl bertaraf edilmeye çalıştıklarını hatta kötülemeye çalıştıklarını,küfre varacak derecede” allah bu laiklerin belasını versin” dediklerini.

Kurumların isimlerinin önündeki“T.C” yi kaldırmaktan bir an tereddüt etmeyen insaların tavırlarını da…

Basında çıkan haberlerde “Atatürkü arar olduk” haberleri… Birbirlerini suçlarcasına ve adeta bizleri aptal yerine koyan “biz bunları beslemedik!bilmiyorduk”tavırları…

Demagoji yapmanın alemi yok.Herşey ortada;Bu ülkede demokrasi adına ne gerekiyorsa yapılması gerekirken,hak ve hukuk,adalet meşalesini asla söndürmeden yanmasını sağlamak gerekirken ,geldiğimiz noktada yeniden dönüşlerin Atatürk’e ve Cumhuriyet’e –ki görüntü şimdilik -doğru adımlarken hala bir şeylerin ters gittiğini görmemek için gözlerini sonuna kadar açmak yetmez aklın da gözlerle hemfikir olmasını gerektiriyor.

Ulusal gazetelerin köşe yazılarında birbirlerini adeta yiyen yazarların hedefinde ne var?Niye birbirlerini suçluyor ya da kendilerini aklamaya veya kime kendilerini ispatlamaya çalışıyorlar?Suçluluk duygusunda kurtulmak için dün beraber olduklarını,övdüklerini bugün neden “hayır ben yokum onlarıın arasında” deme gayreti içindeler!

Akıl ve gözler bunları sorgulamadan gerçeğe dahi yanaşamıyor.Mühendisliğin de,matematiğin de ikna edici verilerin de önemi kalmıyor bu durumda. Aslında herşey açık. Herşey ortada gün gibi; olan bitene göre suçlu yok.

Kimse suçlu ya da suçla isnat edilecek herhangi yanlışta değil.Kendinlerine göre ortalığı karıştıranlar var ve bunlar belirsiz.

Adları yok ya da uzaydan birileri geldi ve herşeyi darmadağın etti gitti. Belki de ortada tek yanlışta olan var ve onlar da Atatürk’ün “Yüce Türk Milleti” dediği TC kimliği taşıyan gariban halk!

Mesele filmi çevirenlerle senaryoda değil filmi izleyenlerde Var mı ötesi?

Yok!

 
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU