Karakter Boyutu :
FARUK CAYMAZ

İZMİR’İN DAĞLARI

14 Eylül 2017 - 10:30

Birkaç gün önce İzmir Selçuk’ta yapılan açılış töreni sırasında meydana gelen tatsız olayı hepiniz biliyorsunuz;İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun açılışa önceden bilgi vermeksizin aynı gün davet edilmesi ile Başkanın bu konuda kürsüde yaptığı serzenişli konuşma sonrası protestolar…

Siyasetin ana konusudur aslında hükümet olan siyasi partinin davranışı;”herşeyi kendileri yapmış gibi göstermek ,insanları bu konuda etki altında bırakmak.”

Başkanın geç davet edilmesi hatta açılışı yapılacağını bile bilmemesi işte bu noktada siyasi iktidarın az önce bahsettiğimiz ana konunun bir sonucudur.

Bildiğimiz kadarıyla Sayın Kocaoğlu beyefendi kişiliğiyle bilinir.Böyle bir ortamda hele ki Sayın Başbakan’ında olduğu açılış töreninde; haksız olarak serzenişte bulunmasını düşünmek Sayın Başkana haksızlık olur.

Projenin yapınında ufacık bir katkısı dahi olsa-ki İZPAN’ında başkanı yanılmıyorsam aynı zamanda-bilgi verilmesi katkılarından dolayı teşekkür alması hakkıydı.

Başkanın ,projenin gerçekleştirilmesinde katkısı yokmuş izlenimi vermek ve onu sırf lkendi partilerinden olmadığı için saf dışı etmek ,tören organizatörlerinin büyük bir günahıdır.

Bunda payı olanların da!.. Başkanın kürsüde serzenişleri sırasında protokdekilerin şaşkın bakışları ve “ne oluyor?” gibi bir tavır takınması ise düşündürücüdür.

Sayın Başbakan’ın ise kürsüde Aziz başkanı eleştirmesi açıkçası bir vatandaş olarak doğru bulmadım.

Sonuçta bu ülkenin yani hepimizin Başbakanı.Daha duyarlı ve daha sakinleştirici bir mizaç içinde olması beklenirdi.

Zaten törene gelen halk içinde ikiye bölünme bu aşamada kendini gösterdi;bir taraf “Mustafa Kemalin Askerleriyiz”sloganı atarken diğer tarafta “Recep Tayyip Erdoğan “sloganı ile karşılık buldu.

Hoş görüntüler değildi.

Bu ülkenin insanı atasının da değerini iyi bilir Cumhurbaşkanının da… Ama Başbakanın “Recep Tayyip Erdoğan sevgisi”vurgusunu yapması sanırım alevin dibine körük tutmasıdır.

Fikri ve siyaseti ne olursa olsun Atatürk bu ülkenin kurucusu ve en başta saygı duyulması gereken kişiliktir.

Aynı şey Cumhurbaşkanı için de geçerlidir.sadece bir zümrenin değil bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır;Sevelim ya da sevmeyelim…

İki taraf haline gelen izleyici katılımcı halkın, yaşanacak olası büyük çaplı tartışmadan neyse ki polisin müdahalesi ile önlenebilindi.

Ama , Akıllarda soru işaretleri bırakan cevaplanması gereken sorular vardı.

Niyetin aslında ne olduğunun bilinmesi sonucun irdelenmesi gerekiyordu.

Şimdi; Buna gerek var mıydı?Hayır.Halkı daha birleştirici politikalar üretmek yerine ayrıştırıcı farklılıklar koymak yanlıştır Aziz başkanı pasifize etmek doğru muydu peki?

Tamamen yanlış;onun bulunduğu mevki de önemli bir makam.

Aziz başkanın bu tavrı takınmasının arkasında yatan neden sadece kişiliği miydi?

Bence bulunduğu makamın itibarına bakınca böyle bir olasılığın hiç olmayacağı açık ve nettir.

Her ne olursa olsun,ne yapılırsa yapılsın ülkenin sürüklendiği çizgisel boyut bu kafaları karıştırıyor.

İçinden çıkmak zor.

Halk desen “Fetö”olayından sonra neye ve kime nasıl inanacağını şaşırmış durumda.Hem de korkuyla.

İzmir deki açılış töreni siyasi açıdan traji komik bir durum.Ne başkana o şekilde ima da bulunmak gerekiyordu ne de başkanın kürsüdeki serzenişi o şekliyle bitmeliydi Yine de İzmir İzmir’dir.

Hiçkimsenin malı ya da kullanabileceği bir aracı değildir. Bu yüzden dağlarında hep çiçekler açar.

 
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU