Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

BİZ HEP BAŞKA İLLERE Mİ ÖZENECEĞİZ?

18 Ekim 2014 - 12:12

Proje üretmede, konuşulanları icraata geçirmede, her alanda ilkleri gerçekleştirmede sürekli geride kalan Düzce, neden hep başka illere özenmek durumunda kalıyor. Diğer illerde hayata geçirilen projeleri akıl edecek kadar bilgili ve tecrübeli bürokrat, siyasetçi ve akademisyen yok mu? Bizim neyimiz eksik?

Düzce yıllardır, eğitim,sağlık, turizm, sosyal yaşam,şehir hizmetleri konusunda bir kısır döngü yaşıyor. Eğitim sıralamasında en sonlardayız, toplantılar yapılıyor, kararlar alınıyor ama uygulanmıyor biz başka illerin başarısına özeniyoruz.

Sağlık alanında, bir hastanemiz bile yok, doktorlar hemşireler kaçıyor diyoruz, komşu illerin sağlıkta Türkiye’nin en ileri iller olmasına özeniyoruz.

Turizm alanında, durmadan toplantılar geziler düzenliyoruz, şelalelerimiz yaylalarımızla övünüyoruz, 2 kilometrelik yolu yapamıyoruz sonra turizmde patlama bekliyoruz.

Komşu devasa park yaptı, bisiklet yolu yaptı,bizim almayı beceremediğimiz yatırımları kaptı diye dövünüyoruz, şehir hizmetlerinde ilkleri gerçekleştiren komşu illere özeniyoruz.

Proje üretmekte zayıf kalan düzce ürettiği projeleri hayata geçirmekte de belki de Türkiye’nin en geri illerinden biri.Bugüne kadar siyasilerinin gafları, bürokratlarının pasifliği ile gündeme gelen Düzce, bir ilk gerçekleştiren il hiçbir zaman olamadı.Bolu’dan bir ilk, Sakarya’dan bir ilk, Zonguldak’tan bir ilk gibi Düzce’den bir ilk demek bizlere hiç kısmet olmadı. Bu da ister istemez Düzce’de bir ilki başarabilecek hiç mi bürokrat, siyasetçi, akademisyen yok dedirtirken, bürokratların geçiş alanı, siyasilerin iç çekişmelerle egosunu tatmin ettiği il olmaktan öteye geçemedik.

Düzce ilkleri hep başka şehirlerden görerek uygulamaya koydu.Hangi alana bakarsanız bakın hep komşu illerin gerisinde kaldı.Düzce basını, komşu illeri örnek verdi, hizmetleri projeleri gündeme getirdi, inşallah bizde de olur temennisinde bulunmaktan, neden onlar yapıyor biz yapamıyoruz sorusunu sormaktan bıktı, ancak bu kısır döngüyü durduracak bir kişi çıkmadı.

Siyasiler her ne kadar başka illerle kıyaslamayın dese de, yanı başımızdaki Bolu’da yapılan hizmetleri, her alandaki gelişmeleri görmezden gelemiyoruz. Bizim siyasilerin ve bürokratların başaramadığını başaran komşu il, sağlık,eğitim ve turizmde kendini aşarken, son günlerde uygulamaya koydukları projeler ile de adından söz ettiriyor.Düzce bir silkelenip toparlanmadıktan sonra, her alanda bir adım gerisinde olduğumuz Bolu'ya daha çoook özeniriz....

  • Yorumlar3
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU