Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

KEŞİR, BÜTÜN TABULARI YIKTI

07 Ekim 2015 - 11:20

1999 Yılında il olan Düzce o tarihten bu yana 4 genel seçim geçirdi ve 4 seçimde de Ak Parti 3-0 yaptı. Her dönemde Ak Parti’ye destek veren Düzce 22,23,24 ve 5 aylık da olsa 25. dönem milletvekillerinin aynı partiden olmasını tercih etti.

3 genel seçimde meclise 7 erkek milletvekili yollayan Düzce, 7 haziranda yapılan genel seçimlerde yine Ak Parti’yi tercih edince, o tarihte “Ankara’nın dayatma adayı” eleştirilerine rağmen 3. sıra milletvekili adayı Ayşe Keşir Düzce’nin ilk kadın milletvekili olarak meclise girdi. Yine o tarihlerde, Ak Parti’den aday olmak için Düzceli bir çok kadın siyasetçi de başvurmuş, neden Düzceli bir isim seçilmedi de Ankara’nın zoraki adayı listeye konuldu tepkileri de ayyuka çıkmıştı. Ancak Ak Parti’ye gösterilen teveccüh bu seçimde de yerini buldu 3-0’lık sonuçla Düzce ilk kadın milletvekilini de meclise gönderdi.

Siyasi tercihimiz ne olursa olsun, sevelim ya da sevmeyelim ancak yiğidi öldür hakkını yeme misali, 7 haziran öncesinden bugüne kadar Ayşe Keşir hakkında gözlemlediğim gerçekleri yazmadan geçemedim.

Düzce’nin ilk kadın milletvekili olarak siyaset tarihimize geçen Ayşe Keşir, kendisini ilk tanıdığımızdan bugüne kadar adeta Düzcelilere ters köşe yaptı. “Ben sizin bu eleştirilerinizi, tepkilerinizi hak etmiyorum” dercesine siyasete bir girdi pir girdi. Bütün tabuları alt üst etti geçti.

 

Bir kadın, üstelikte muhafazakar bir kadın olarak Düzce’nin erkek egemen siyaseti ile nasıl baş edecek, kendini nasıl gösterecek dedik, Keşir, sanayi esnafı, yoldaki vatandaş, kahvedeki köylülerle öyle bir içli dışlı oldu ki bizler de şaşırdık. Hem 7 haziran öncesi hem erken seçim öncesi 3 aylık milletvekilliği dönemi, hem de birkaç gün önce başlayan erken seçim çalışmalarında Keşir’in sergilediği performans kendisine yapılan eleştirilere kapak oldu.

Hani hep Düzce’de siyasette “ağabey” ler vardır ya, kendi insanı olduğu için “sayın vekilim ya da sayın başkanım” yerine hep samimiyet göstergesi olarak “ağabey” ibaresi kullanılır ya işte, aslında Düzceli olmasına rağmen, Ankara’dan aday gösterildi diye Düzceli olarak kabul etmediğimiz Ayşe Keşir’de kendisini tanıdığımız 6 aylık süre içinde Düzce siyasetinin “abla” sı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 1 kasım seçimlerinde ibre yine Ak Parti’den yana gösterir ve Keşir ikinci kez meclise giderse Düzcelilerin bir “abla vekil” kazanacağına inanıyorum. Çünkü, daha önceki “ 2 ayda geleceği gördük” başlıklı  yazımda belirttiğim gibi, 7 hazirandan bu yana geçen süre zarfında Ayşe Keşir, 2 erkek milletvekilinin yanında hiçte küçümsenmeyecek başarı gösterdi ve güçlü bir kadın siyasetçi imajı çizdi. Sivil Toplum kuruluşlarında görev yapması nedeniyle olsa gerek hitap yeteneği de oldukça güçlü ve etkili olan Keşir, Düzce’de görmeye alışık olduğumuz erkek siyasetçi tipinden uzak görününce başta kadınlar olmak üzerfe belki de tüm Düzce’nin gönlünü fethetti. Bir de küçük not, Ayşe Keşir’in bu performansı ve insanlara olan yakınlığı bana, “keşke 3 milletvekili de kadın mı olasaydı acaba” dedirtti..Bu sadece hemcinsim olduğu için Keşir’e bir övgü mesajı, yoksa diğer gelmiş geçmiş tüm milletvekillerimize de saygımız sonsuz tabi ki…   

  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU