Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

DÜZCE’YE BAKAN YAKIŞIR

06 Kasım 2015 - 11:55

Halkımız 1 Kasım’da sandığa giderek ülkenin geleceği adına tercihi ortaya koydu. Seçmen Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yüzde 50’ye çok yakın bir oyla bir kez daha tek başına iktidar görevi verdi. Düzce halkı ise yüzde 70 gibi bir oyla yeniden AK Parti’ye destek verdi, yine 3 milletvekilini Ak Parti’den meclise gönderdi.

Düzce’nin siyaset tarihine bakıldığında, öncelikle Düzce’nin gelmiş geçmiş en büyük siyasetçilerinden biri olan rahmetli Avni Akyol’u hatırlayalım. Akyol,  1977 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi'nden (AP) Bolu milletvekili oldu. Ardından kurulan II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Kültür Bakanlığı yaptı. 1986 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçildi. 1983 yılında kurulan Anavatan Partisi'ne katıldı. 30 Mart 1989 tarihinde II. Özal Hükümeti'nde yapılan revizyon sonucu Hasan Celal Güzel'in yerine Millî Eğitim Bakanı oldu ve bu görevi 3 hükümette de devam ettirdi. (46. Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti|II. Özal Hükümeti, Akbulut Hükümeti, I. Yılmaz Hükümeti).

Bir de bakan olarak Düzce siyaset tarihine geçen Kemal Demir’imiz vardı. Rahmetle andığımız Kemal Demir,  4 Dönem Bolu Milletvekilliği ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ve  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı.

Sonra 2002 yılında yapılan genel seçimlerde Ak Parti iktidarı başladı.Ak Parti’nin 13 yıllık iktidar dönemine bakıldığında  11 ay gibi bir süre Düzce’nin bakanı oldu. O dönemlerde Büyükelçi olan Yaşar Yakış, 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli olmuş ve Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi olarak siyasete atılmıştı. Yakış, 3 Kasım 2002’de yapılan genel seçimlerde Düzce’den milletvekili seçildi, 18 Kasım 2002 tarihinde de T.C. Dışişleri Bakanı olarak atandı. Daha sonraki hükümet değişikliğinde 11 mart 2003 yılında, görevini Abdullah Gül'e bıraktı.

1999 yılında il olmadan önce 2 il olduktan sonra ise 1 kez bakan gören Düzce son iki seçimde büyük oranda bakan beklentisine girdi. Düzce daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de Ak Parti’ye Türkiye ortalamasının üstünde oy verdi. 7 haziran ve 1 kasımda yapılan genel seçimlerin ardından bakanlık beklentisi daha çok dillendirilmeye başladı. Siyasetçisi, idarecisi, STK temsilcileri ve halkı Düzce’nin 13 yıldır Ak Parti iktidarına verdiği desteğin karşılığını almak için bir bakan çıkarmayı hak ettiğini savunmaya başladı. Bu dönem yeni kurulacak kabinede Düzceli bir bakan bulunmasının ilimiz sorunlarının çözümüne önemli katkılar vereceği düşünülürken, Ankara’ya sesimizi duyurmak amacıyla birlik olmak,harekete geçmek gerektiği  konuşulmaya başlandı.

Ak Parti Düzce Milletvekillerinden 2’sinin bürokratlıktan geldiği bilinirken,  Bakanlık yapabilecek düzeyde donanımlı oldukları tartışılmaz bir gerçek. Faruk Özlü ve Ayşe Keşir’e bakanlık için Düzce’den tam destek de oluşmuş durumda. Bize düşen, Düzce’nin  kabinede bir bakanla temsili konusunda Düzce  kamuoyunu harekete geçirmek. Gelin bakan talebimizi Ankara’ya yüksek sesle dile getirelim. Bir bakanımız olsun, sorunlarımız çözülsün. Hepimiz inanıyoruz ki, Düzce’ye bakan yakışır.

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU