Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

VALİ GİDERSE KİMİN BAŞARISI OLACAK?

29 Şubat 2016 - 10:03

Yapılacak bir çok iş varken Vali ile uğraşan zihniyet ile Düzce bir yere gelmez. Bunu niye söyledim, son günlerde ayyıka çıkan söylentiler beni bir şüpheye gark ettiği için.

 

Son birkaç aydır Düzce için bir şans olan Sayın Vali Ali Fidan’ı görevden aldırmak için bazı kişilerin yoğun çaba sarf ettiğini duyuyorum. 1999 yılında il olan Düzce bu süre içinde 9 vali değiştirdi. Her gelen valiye sorunlarımıza hakim olur, yapılmayanları yapar, Düzce’yi toparlar umudu ile baktık. Ancak kimi emekliliğinin son günlerini doldurdu, kimi sessiz sedasız geldi gitti, kimi Düzce’de staj yapıp büyük şehirlerde ödüllendirildi. Ancak hiç birinin kalıcı bir faydası olmadı.

 

Düzce’nin son Vali’si Sayın Ali Fidan 2015 yılında göreve başladığında heyecanı, hareketliliği ve kısa sürede Düzce’ye hakim olmasıyla her kesimin takdirini topladı, sevgi ve saygısını kazandı.

 

Ancak Düzce için bir şeyler yapacak bir valimiz oldu diye sevinirken her dönemde olduğu gibi hevesimizi kursağımızda bırakacak söylentiler çıkmaya başladı. Bazı siyasilerin Ankara’da Vali Fidan için kulis yaptığını, daha koltuğu ısınmadan Düzce’den göndermek için çaba sarf ettiğini sağır sultan bile duydu.

 

Gerek gazeteciler, gerek “bazı” siyasetçiler, gerekse de “bazı” sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Vali Ali Fidan’dan hayranlıkla bahsederken, Düzce’nin bu çalışkan Valisi’ne sahip çıktığı görülürken, bir kesimin yapmaya çalıştığı yine Düzce’ye kaybettirecek.

 

Düzce’nin tüm sorunlarına hakim olarak göreve geldiği günden bu yana elle tutulur bir çok hizmete imza atan Vali Fidan’ı bazı kesimler görevden aldırıp merkeze çektirme peşindeyse kimse bu şehirde gelişmeden, kalkınmadan bahsetmesin. Bunca yapılması gereken iş varken, eğitimden sağlığa, ulaşımdan sosyal hayata bir yığın eksiklik bulunurken birileri Vali ile uğraşıyorsa kimse kusura bakmasın bu şehir bir adım bile ilerleyemez. Yıllarca siyasette kısır çekişmelerin verdiği zararla, “Düzce gelişiyor” masalları ile uyutulduk.

 

Şunu herkes bilmelidir, siyaset sorunları çözmek için, hizmet getirmek için yapılır. Siyasiler Kendi çıkarları uğruna, Siyasi hesaplarla şehir için faydalı olacak idarecileri kurban ederlerse yarın halkın karşısında nasıl hesap verecekler merak ediyorum. Bunu başarı olarak görenlerin nasıl nemalanacağını, kendisine nasıl bir çıkar sağlayacağını da merak ediyorum.

 

9 vali değiştiren Düzce’de gelen valinin hiç olmazsa en az 3 sene kalması gerektiği bas bas bağırılırken, bu hesapların Düzce’ye ne faydası olacak onu da merak ediyorum. Tam bir devlet adamı  olan valiyi siyasi mülahazalarla görevden aldırmak Düzce’nin kaybı olacaktır. Söyleyecek sözü olmayan siyasetçi de Düzce’ye kaybettirecektir.

  • Yorumlar7
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU