Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

MHP BİTTİ, GEÇMİŞ OLSUN!

13 Haziran 2017 - 11:38

Kim ne derse desin Ercan Katırcıoğlu’nun Düzceliler adına mecliste sergilediği duruş inkar edilemez. Ancak 2014 yerel seçimleri de dahil son seçimlerde diplere vuran MHP Düzce’de kendi ipini çekti. MHP Düzce’de bitti geçmiş olsun. Neden mi, günlük siyasette sessiz sedasız muhalefet örneği sergileyerek sürekli eleştiri oklarının hedefi olan MHP, meclisteki tek sesini de susturdu.

Hem Genel Başkan, hem genel merkez, hem de Düzce il teşkilatı, bu kör inat nedeniyle topyekun MHP kaybetti, geriye bir enkaz kaldı.

Siyaset uzmanları diyor ki, son tahlilde bir siyasi parti üç nedenden ötürü çöker, yok olur. Bir, tabanından kopar; iki, sosyolojik dönüşümü algılayamaz, ne tabanını yeniden üretebilir ne yeni oluşumlarla iç içe geçer; üç kendi içine kapanır, bürokratikleşir, kapalı örgüt sosyolojisine hapsolur.

MHP geçen süre zarfında bu üç olguyu da etinde kemiğinde hissetti. Artık 70'lerin Ülkücüleri ve o 'felaket ideolojisi' yok. MHP'ye destek veren, toplumun sosyolojik dönüşümüne kapalı, statükocu taban gitgide küçülüyor. MHP'nin 'ülkeyi böldürmeyiz' sloganından başka üreteceği bir ideolojik/politik söylemi ufukta bile görünmüyor. Böyle bir parti kaybolmayacak da kim kaybolacak?

Türkiye ne 1970'lerdedir ne de 90'larda. 2016'da başka bir Türkiye var ki, o Türkiye'de siyaset başka yataklarda akıyor. MHP o topluma ayak uydurmadı. Ama o toplum % 12-15 arasında, akıl almaz bir oranda oy alan MHP'yi eritti, lağvediyor.

Gökten 3 değil 1 elma düştü, MHP elması, yere vurdu ve parçalandı.

Düzce’de de MHP parçalandı, dibe vurdu. Hele ki yılların tecrübeli isminin rahatsızlık duyularak görevden alınması MHP’nin belediye meclisinde de bittiğinin resmidir. Yapıcı bir muhalefet anlayışlı ile doğru ve güzel işleri destekleyen, yanlış görülen işlere ise muhalefet eden MHP Grup Başkan Vekili Ercan Katırcıoğlu’nun görevden alınması mecliste MHP’nin sesinin kesilmesi anlamına geldi.  Türkiye'nin birlik ve beraberliğe her zamandan daha çok ihtiyacının olduğu bugünlerde kimse meclisteki tek muhalif partiden  kavga siyaseti beklemiyor ancak,  Ercan Hoca’nın Ak Parti'nin ezici çoğunluğunun olduğu mecliste Düzcelilerin kazanımı için, alınan kararları sorgulamadan hayır için el kaldır indir mantığından uzak bir tavır sergilemesi Düzcelilerin  büyük çoğunluğunun takdirini alıyordu.

MHP grubunun mecliste özellikle imar düzenlemeleri konusundaki uyarı ve ret kararları kamu oyunca malum. Hemen her toplantıda Ercan Hoca ve bazı  meclis üyelerinin yaptığı  konuşmalar ve uyarıların sürekli basın organlarında yer aldığı biliniyor.Meclisteki tek muhalefet partisinin gür sesi olarak hem kendi hem iktidar partisine rahatsızlık vermiş olabileceği konuşulan, araya “ derin ağabeyler mi girdi” şüphesi uyandıran görevden almanın muhatabı  Ercan Katırcıoğlu’nun 2014 yılından bu yana aldığı oyun hakkını verdiği de tartışılmaz bir gerçek. Yeni grup başkan vekili ile MHP’nin mecliste bundan sonra nasıl bir tavır sergileyeceği bilinmez ama, ben şahsen, toplantıların renkli siması Ercan Hocadan sonra  “suskun” bir MHP izleyeceğimiz görüşündeyim.

  • Yorumlar5
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU