Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

3-0 OLSUN MU OLMASIN MI?

13 Haziran 2018 - 12:49

Önce bu başlık aklıma geldi. Böyle bir başlık olsun istedim, sonra gerisini bilahare  gördüklerim ve  yaşadıklarımdan yola çıkarak kaleme aldım. Hani birilerini rahatsız eden Bolu- Düzce kıyaslaması var ya, hani komşu bizden hep bir adım önde ya, hani hep yatırımlar oraya geliyor diye kıskanıyoruz ya, işte seçim öncesi şöyle bir düşündüm de her seçimde 3-0 çıkaran Düzce, ama yanı başımızda son 3 dönemdir 2-1 yapan Bolu. Eee ne diyelim şimdi, iktidara hep destek veren Düzce nerde, iktidara 3-0 fırsatı vermeyen Bolu nerede?

Önümüzde bir seçim var. Cumhurbaşkanlığı için zirvedekiler didişedursunlar bizi daha çok yerel ilgilendiriyor. Çünkü kime oy vereceğimiz, hani diyorlar ya “Düzce’nin geleceğini” kime emanet edeceğimiz çok önemli.

 Düzce’yi temsil etmeye  talip olanlar halka kendilerini anlatıyorlar, ne yapmak istediklerini, nasıl bir Düzce vaat ettiklerini, şehrin  kronikleşmiş sorunlarına nasıl çözüm üreteceklerini açıklıyorlar. Projelerini, stratejilerini, bakış açılarını ortaya koyuyorlar.

Siyasete yön vermesi gereken topluma, yani  yaşamakla, gelecekle, uygarlıkla, çocuklarımızın yarınlarıyla ilgili derdi, kaygısı ve korkuları olanlara düşen ise, beklenmedik anda gidilen seçimde, kendisine vaat edilenlerden ve gördüklerinden bir sonuç çıkararak sandığa gitmek.

Bugün kadar girdiği tüm seçimlerde Düzce’den rekor oranda oy alarak hep 3-0 yapan Ak Partiyle ilgili olarak her seçimde  “ çantada keklik görüyor” “ ceketi koysa kazanır” gibi kelimeler literatürümüze girse de “hem severim hem döverim” misali vatandaş desteğini hiç çekmedi.

Her seçimde Düzce, Ak Parti’nin 3-0 yapmasını sağlayarak ne kadar eleştirse de muhalefete şans tanımadı. Her seçimden önce milletvekili adayları eleştirildi,  seçim oldu, Düzce seçti meclise yolladı  sonra da yeterli hizmet gelmiyor diye feryat figan edildi. Bu seçim öncesinde de ortalık bir toz duman oldu, adaylar belli olunca özellikle Ak Parti’nin 1. sıra adayı adeta şok yaşattı. 1. sıraya tepkinin 3. sırayı etkileyeceği, tehlikeye soktuğu  dillendirilmeye başladı. Bu tehlike saha çalışmalarının yoğunlaşmasına, “ Cumhurbaşkanlığında oyumuz Erdoğan’a vekillikte başka partiye” söylemlerinin ağır bir dille eleştirilerek ucunun ittifak ortağına dokunmasına yol açtı. Sonra alışıldı, sitemler azaldı, sessizlik başladı…   

Düzce’den seçimlerde iktidar partisine rekor oy çıkmasının şehre gelecek yatırımlara faydası olacağı söylemleri her seçimde tekrarlanırken, Düzce 3-0’ ların hikmetini gerektiği kadar gördü mü görmedi mi hep tartışıldı.

Şimdi buradan hareketle, hem desteği verip hem beklediği hizmeti alamayan Düzce, başka bir parti dönemindeymiş gibi senelerdir yapılamayan terminali, kültür merkezi, hastanesi, yolları bitirildi diye ısıtılıp ısıtılıp önüne getirilen Düzce, diğer tarafta eğitimden sağlığa, turizmden ekonomiye hep bizden bir adım önde olan Bolu. Bir tarafta her seçimde 3-0, bir tarafta 2-1.

Yani şimdi düşünüyorum da, 3-0’ın yaptığının daha fazlasını 2-1 yapabiliyorsa, insanın biraz kafası karışmıyor değil, hani 3-0 olsun mu olmasın mı diye….Bu bir serzeniş, bir sitem, bir beklenti yazısı, 3-0… 2-1… 1-1-1…Düzce için hangisi hayırlıysa o olsun….Bekleyip göreceğiz…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU