Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

ÇAKIR’A TEPKİ ÇABUK’U YEDİ

25 Haziran 2018 - 11:49

Son köşe yazımda “3-0 olsun mu olmasın mı” diyerek naçizane düşüncemi dile getirmiştim. Evet, öngörümü dersiniz tesadüf mü dersiniz, Düzce il oldu olalı ilk kez farklı bir partiye şans verdi ve MHP Düzce’de bir ilki başardı.

 Erken seçim Düzce’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için beklenen ancak Ak Parti için beklenmeyen şekilde sonuçlandı. Düzce yine Erdoğan’a yüzde 73 gibi yüksek oranda destek verdi, milletvekilliğinde ise erken seçim gündeme gelir gelmez başlayan tepkiler sandığa yansıtıldı. Ak Partinin 3-0 geleneği sona erdi. MHP adayı Ümit Yılmaz bir ilki gerçekleştirerek tarihe geçti.

Türkiye’nin günlerdir heyecanla beklediği erken seçim resmi olmayan sonuçlara göre seçimden birkaç saat sonra netleşti. Henüz oylar sayılmaya devam ederken Düzce’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından bilinen Ak Parti açısından ise sürpriz bir sonuç ortaya çıktı. 2002 yılından bu yana her seçimde Ak Partiye 3-0 lık destek veren Düzce bu kez seçimden önce ortalığa yayılan söylentileri gerçeğe çevirdi. Bu şaşırttı mı şaşırtmadı. “Cumhurbaşkanlığında oyumuz reise, milletvekilliğinde MHP’ye” söylemlerine ittifak ortağını rencide edecek şekilde “ bunlar fetöcü ağzı” diyen Ak Parti’ye tepki sandığa yansıdı. MHP 1. sıra adayı Ümit Yılmaz seçimin son günlerinde ittifak ortağına karşı üslubunu sertleştirdi, “ bizim kalemize gol atmaya çalışıyorlar” diyerek Ak Parti’ye tepki gösterince seçimde de bu tepki karşılığını buldu. Erken seçim olacağı açıklanır açıklanmaz Ak Parti milletvekili aday listesi belli olunca da eleştiri ve tepki sesleri yükseldi. O tepki seçim gününe kadar hiç durmadı. Ak Partinin sürpriz  1. sıra adayının partinin Düzce’deki oylarına zarar vereceği görüşünü sağır sultan bile duydu ama Ak Parti kulaklarını kapadı, hal böyle olunca da 3-0’lık geleneği ve desteğinin kaybedileceği aşikardı. Bu seçimin kazananı Ümit Yılmaz, kaybedeni Numan Çabuk oldu, kaba olduysa özür diliyorum ama Çakır’a tepki Çabuk’u yedi. Genç, heyecanlı ve hevesli bir aday olarak beklentilerin oluştuğu Çabuk, Fahri Çakır’ın gazabına uğradı.

Ancak şahsi düşüncem, halkın tepkisinin her ne kadar daha çok o ön plana çıksa da sadece Fahri Çakır’a karşı olduğunu sanmıyorum. Eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in icraatları, İl Başkanı Hikmet Keskin, diğer milletvekilleri, milletvekili adaylarının yapacakları ile değil yaptıkları ile halkın karşısına çıkması,  hepsinin bu kayıpta payı olduğunu düşünüyorum.  Her seçimde Erdoğan’ın yüzü suyu hürmetine  3-0 desteği veren Düzceliler,  bu kez çıkış yolu olarak ittifak ortağı MHP’yi gördüler. Ak Parti’ye faturayı 2-1 ile kestiler.

Bundan sonra bize düşen Düzce için hayırlı uğurlu olmasını temenni etmek.

Ümit Yılmaz’ın ittifak ortağı olarak mı yoksa muhalif milletvekili olarak mı çalışacağını, Düzce için bugüne kadar söyledikleri ile yapacaklarının örtüşüp örtüşmeyeceğini zaman gösterecek. Dileğim, Düzce’nin yıllardır beklediği o farklı milletvekili profilini sergilemesi.

 

 

 

 

  • Yorumlar3
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU