Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

CUMAYERİ-ÇİLİMLİ HEGEMONYASI!

12 Eylül 2018 - 11:13

( Bu yazının ilham Kaynağı, Ak Parti Düzce eski Milletvekili Osman Çakır’ın sosyal medyada yaptığı çarpıcı paylaşımdır)

Yerel seçimler yaklaşırken, Düzce Belediye Başkan adaylarından da ön plana çıkan isimler hem siyasi hem halk kulislerinde konuşulmaya başlandı. Halkın nabzını ölçmek amacıyla yaptığımız röportajda ortak kanının belediye başkanının Düzce’li olması isteği, 16 yıldır Düzce’de belediye başkanlığı ve milletvekilliğini başka partiye kaptırmayan Ak Parti’deki Cumayeri ve Çilimli hegemonyasını akıllara getirdi.

Önümüzdeki Mart ayında yapılacak yerel seçimler için siyasetin nabzı yükselmeye başladı. Özellikle Düzce belediye Başkanlığı konusunda, genel seçimlerde rüzgarın MHP’den yana dönmesi yerel seçimlerin çekişmeli ve başa baş geçeceğinin göstergesi oldu.

VATANDAŞ BAŞKAN DÜZCELİ OLSUN DEDİ

Geçtiğimiz günlerde sokaktaki vatandaşa “ nasıl bir belediye başkanı istersiniz” diye sorduğumuz röportajımızda bir çok kişinin ortak yanıtı “ Düzceli olsun” oldu. Vatandaş, Düzce’nin sorunlarına hakim, bu sorunları gören bilen, bu sorunlara çözüm üretebilecek, hemşeri ayrıcalığını gözetmeksizin tarafsız hizmet edecek, ama Düzceli olacak bir başkan istiyor.

CUMAYERİ VE ÇİLİMLİ HEGEMONYASI

Vatandaşın “Düzceli Belediye Başkanı” istemesi akıllara, Ak partinin iktidarlığı süresince 16 yıldır Düzce’de siyasilerin bir çoğunun Cumayeri ve Çilimlili veya akraba olmasını getirdi.

Özellikle son dönemde Cumayerli olduğu bilinen Mehmet Keleş’in görevden alınmasının ardından iddiaya göre o dönem TSO Başkanı olan yine Cumayerli milletvekili Fahri Çakır’ın desteği ile yerine getirilen Dursun Ay’ın da Cumayerli olması dikkatleri çekmişti. İl Başkanı Hikmet Keskin’in de Cumayerli olması ve Ak Parti merkez ilçe ve il yönetimindeki bir çok ismin, belediyedeki bir çok müdürün, TSO, KYK gibi çeşitli kurumlarda bir çok çalışanın Cumayerli veya akrabalardan seçilmiş olması da hegemonyanın gerçekliğini ortaya koydu.

Aynı dönemlerde Cumayeri gibi, Çilimli’nin daha baskın olarak öne çıkmasına katkı sağlayan aynı köy aynı mahalleden Bakan Faruk Özlü ve Milletvekili Fevai Arslan’ın çıkması, dönem dönem, bu iki ilçeye iltimas tanındığı ve hizmetlerde ayrıcalığın ortaya çıktığı söylentilerinin başlamasına ve halk arasında rahatsızlığa yol açtı.

GENEL SEÇİMLERDE ETKİSİ OLDU MU?

Ak Parti’deki bu iki ilçenin son dönemlerde yönetim kadrolarında, milletvekilliğinde ve belediye başkanlığında öne çıkması, genel seçimler öncesinde olduğu gibi yerel seçimler için de bir öngörüyü ortaya çıkardı. Ak Parti seçmeninin  genel seçimden önce defalarca belirttiğimiz gibi, “ Oyum Cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a yerelde MHP’ye” gibi söylemlerin gerçekleşmesine ve MHP’nin Ak Parti’den başka bir partinin vekil çıkarmasına neden oldu. Bu söylemleri seçim öncesi kulak arkası eden Ak parti 1 vekilliği kaybederken, halkın tepkilerinden ders alınmamış ki, kim tarafından yaptırıldığı bilinmeyen ankette yine 2 Cumayerli 2 Çilimlili, üstelik bazıları tepki alan  belediye başkanı adayı için halka fikirleri soruluyor.

DİP NOT:

Bu yazıyı yazarken amacım, asla Düzce’nin ilçeleri arasında ayrımcılık yapmak değil, Düzce’yi elinde tutan siyasilerin ayrımcılık yapmasını engellemek. Düzce’de binlerce üniversite mezunu genç işsiz gezerken, işi ehline vermek yerine tüm kurumları akraba, eş ve dostları ile dolduranların halkı sömürmesine izin vermemek. Siyasetin birkaç isim arasında dönüp dolaşmasını değil, eşit şartlarda fırsat verilerek Düzce’ye katkısı olabilecek insanlara da şans tanınmasını sağlamak..

ÇAKIR’IN PAYLAŞIMININ O KISMI:

“Önce kısaca Düzce’yi anlatıp 2009 tarihinden sonra Düzce siyaseti ve AKParti’yi anlatacaktım. 2’ye 1 oluşun sürecini, sorumluları, genel merkezdeki bağlantıları ve sonuçları, 2’ye 1’e gelişin sorumlularının hala kalma, var olma çabaları ve genel merkezin aymazlığını, Cumayeri, Çilimli bölgeciliği, Ordulu manav ırkçılığının AK Parti’ye verdiği zararları, yukarıda büyük abilerle iş tutmanın büyük firmaların, yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin kaçış nedenleri,  yeni yapılan hastane ve okulların iki yıl geçmeden onarıma alınmasının nedenleri, KOSGEB yoluyla alınan kredilerin akıbeti, yolların hep bozuk olması, bir türlü sıcak asfalt dökülmemesi, dökülen sıcak asfaltın iki senede bozulmasının kartal gibi sebepleri vs vs.”

  • Yorumlar5
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU