Karakter Boyutu :
HÜLYA İŞCAN

İBRE KİME DÖNÜK?

06 Kasım 2013 - 16:14

Ak Parti 1 Kasım itibariyle sezonu açtı. Aday adayı bolluğu yaşanıyor. Aday adayları sahaya indi. Düzce Belediye Başkanlığı’na 9 AK partili 1 CHPli talip. MHP ise henüz  adayını açıklamadı.

AK Parti’de Aday tespit yöntemi belli.  Anket, temayül, son söz ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da…

 

Şans ibresi Ak Parti’de kime dönük? Henüz bir değerlendirme yapabilmek için erken. Tüm aday adayları sahada, kendini gösterme çabasında artık. Genel merkezin gözüne kim girerse ibre ondan yana dönebilir. Önümüzdeki günlerde yapılacak temayül yoklamasında sürpriz isim çıkmazsa en şanslı aday adayı mevcut başkan İsmail Bayram gibi gözüküyor. Başbakan’ın bir çok ilde mevcut başkanlarla devam etme kararı biliniyor. Hal böyle olunca Bayram diğer adaylardan bir adım önde.

 

CHP’de merkez için tek aday İl Başkanı Basri Karslıoğlu. Düzce’de kibar siyasetin en büyük örneği olan Karslıoğlu, CHP Genel Merkezinin teveccühü ile Düzce Belediyesi’ne talip oldu.

 

Milliyetçi Hareket Partisinde ise merkez adayı konusunda sessizlik hakim.

 

Yerel seçimlere  5 ay  kala tablo bu şekilde.

 

Şimdi bazıları doğru ata oynamanın telaşında. İşadamları, bürokratlar, yerel basın, halktan bazı uyanıklar v.s akıllarınca bu yarışı kazanacağına inandıkları ya da kazanmasını menfaatine daha uygun gördükleri adayların arkasında görüntü veriyor. Verebilirler normal. Nasılsa burası “demokratik bir hukuk devleti” Hep bu tanımlamayla devletimiz aşağılanıyor hissi uyanmıştır bende nedense.

 

Yerel basını iyi takip eden biri Akp ve Chp dışında bu yarışa katılan parti yokmuş gibi haberler yapılıyor hissine kapılabilir. Evet, basının birazı objektif olmayacak bu seçimde. Bu kesin. Lakin diğer siyasi partilerde sanki “biz yokuz” diyorlar hal diliyle. Mesela Demokrat Parti, DSP üç-beş aday adayı çıkarıp gündemi meşgul etmeliydi. Yapamadılar Yarışta yoklar izlenimi oluştu ister-istemez. Saadet Partisi yerel seçimlerde hep genelden daha etkili olurdu. Şimdi bırakın aday adaylarını adayları kim onu bile bilmiyoruz. Siyasi partilerin dışında birde bağımsız adaylar olsa iyi olurdu ama sanırım oda olmayacak. Renksiz bir seçim dönemine girmiş bulunuyoruz. Vatana millete hayırlı olsun.

  • Yorumlar4
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU