Karakter Boyutu :
İbrahim ÖZDEDE

‘’CENNETİN BİR BEDELİ VARDIR’’

04 Mart 2016 - 03:18

Dünyanın kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içerisinde en fazla zulme uğrayanlar önce Peygamberler sonra Müslümanlar, tarihi süreci incelediğimizde örneklerine çok rastlarız. Her şeyden önce Allah’a, Peygamberlere ve inanılması gerekenlere inanmak en büyük nimettir. Bunu bir defa temelde kavrayalım.

                Rabbimiz Allah’tır, diyenlerin geçmiş de, ne işkencelere maruz kaldığını, akla hayale gelmeyen zulümlerle inananlara kan kusturduğunu biliyoruz. Sevgili okuyucularım, Yüce Rabbimiz, Kuran da geçen kavimlerin Müslümanlara yaptığı hainliği, özellikle Peygamberlere yapılanların karşılığında Cennetin o kadar ucuz olmadığını, Cehenneminde lüzumsuz olmadığını anlatıyor bizlere demek ki, Cennete girmenin bir bedeli var. Yüce Rabbimiz YUNUS SÜRESİ 10/44 ‘ DE ‘’ŞÜPHESİZ ALLAH, İNSANLARA ZULMETMEZ. FAKAT İNSANLAR KENDİLERİNE ZULMEDERLER’’ bir başka ayette ‘’SİZİN BAŞINIZA GELENLER SİZİN YAPTIKLARINIZDANDIR’’ sözlerinden her fert ve toplum kendisine bir pay çıkarmak zorundadır. Geçmiş Peygamberlerin kavmine, yaratıcının, ilahi mesajlarını baskı olmadan güzel sözlerle anlatması, çok defa kabul görmemiş, tepki olarak neler yaptıklarını biliyoruz. Örneğin; Hz. Nuh’un 950 sene anlatması, hatta oğlunun babası hakkında arkadaşlarına yalnız bırakın şu bunamış adamı dinlemeyin, diyen oğlunun isyanına şahit oluyoruz. Hz. Musa’ya firavunun yaptıkları bitmek bilmeyen işkenceleri, Karun denilen öğünün en popüler zengini, Kur’an da tam on yedi deve yükü sadece dükkanlarının anahtarları böyle zengin bir Karun’un halkın içinde Hz. Musa’ya zina isnat etmesi, bardağı taşıran son damla. Malı mülküyle yerin dibine geçmiş olması hani derler ya, Karun gibi malın olsa ne fayda. Sözleri meşhurdur. Hülasa saymakla bitmez. Peygamber Efendimize geldiğimizde, Peygamber Efendimiz S.A.V bir gün Kabe’nin yanına gelmiş, Yüce Rabbine seçe etmek üzere, namaza durmuş müşrikler, en başta Ebu Cehil ve amcası Ebu Leheb olduğu ortamda, Peygamberimiz S.A.V tam secdeye kapanmış, çünkü secde Allah’a en yakın yerdir. Önceden hazırlattıkları, günler önce kesilmiş hayvan işkembesini mübarek başına atıyorlar seyir ediyorlar. Kahkahalar yükseliyor. Sevgili Peygamberimiz S.A.V  Rabbim ben seninle beraberim, halimi görüyorsun, durumumu sana arz ediyorum. Bunlar benim ümmetlerim bunlar senin kulların, bunları yaratan, yaşatan sensin Allah’ım. Kabe’nin yanında, bütün Peygamberlerin, secde ve ayak izleri bulunan mekanda, bana yapılan zulümden dolayı onları cezalandırma, onları hidayet ver, hatta o anda Cebrail A.S gelir Ya Muhammed Rabbinin selamı var, habibim üzülmesin. Ne isterse söyle ona. O Yüce Peygamber Yarabbi ‘’LA NETELLİL ALEMİN’’ değil, ‘’RAHMETELLİL ALEMİN’’ olarak gönderildim. Belki onlar benim kim olduğumu bilmiyorlar. Onlar benim güvenilir olduğumu biliyorlar ama Benim Peygamber olduğumu hazmedemiyorlar. Ne olur Rabbim, onlardan senin dinine hizmet eden, ya da onların çocuklarından belki dine dönen olur, duasıyla azılı müşrik Ebu Cehil bir gün eline almış çakıl taşlarını, ellerini yumarak;

 *Ey Muhammed sana bir şey diyeyim bu benim avucumda ne var söyle bakayım.?

 **Peki bilirsem Müslüman olur musun?

 *Evet dedi Ebu Cehil

**Peygamber Efendimiz dedi ki ‘’Peki avucunun içindeki taşlar benim kim olduğumu söylerse ne dersin? hadi bakalım deyince. Ebu Cehil’in elindeki taşlar kelime-i şehadeti söyler, şaşırır der ki, sen ne büyük sihirbazmışsın der. Hayatının her karesinde büyük işkencelere maruz kalan Peygamberimiz S.A.V’dir.

Biri ‘’Ya Muhammed size biz filan gün bir ikram da bulunmak istiyoruz. Arkadaşlarınızla bekleriz.’’ Efendimiz arkadaşlarıyla giderler. Gerçekten o günün şartlarında güzel bir ziyafet hazırlarlar. Ortada kızarmış bir koyun, evet Rabbim Cebrail’i gönderirir. Ey Allah’ın Rasulü sana komplo kuruldu, çünkü koyunun etini zehirlediler. Haberin olsun der. Her alanda Peygamberimizle Peygamberlerle uğraşan Müslümanlara işkence çektiren geçmiş mantık ne ise bugün de aynıdır. Hiç değişmez, çünkü ‘’KÜFÜR TEK MİLLETTİR’’. Görünen köy kılavuz istemez der. Atalarımız ama unutmayalım ki bizim yaşadığımız dünyaya bizden önce neler gelmiş neler geçmiş Yüce Rabbimin ilahi kudret yumruğu çetindir. Halkın tokadı vardır, birde Hakkın tokadı vardır. Halkın tokadının acısı geçer belki ama Hakkın tokadı çok şiddetlidir. Şunu da unutmamak önemlidir. Zulüm ile abad olanın, sonu berbat olur derler. Günümüz dünyasına baktığımızda Müslüman ülkelerinde yaşayan insanların hali, her alan da vicdanımız kan ağlıyor. Sanki teşbih ipinin kopup her tanenin bir yerlere gitmesi gibi birbirini arıyor insanlar onları bir araya getirecek mıknatısa ihtiyaç var. Teşbih tanelerini toplamaya nasıl ihtiyaç varsa, bugün de ne derseniz deyin, hep beraber Allah’ın ipine sarılın, tefrikaya düşmeyin. Ali İmran süresindeki ilahi mesajını yeniden iyi anlamaya ihtiyacımız var. Çin atasözü beni çok duygulandırır. Bu bir tespittir.

‘’ bir sene sonrasını düşüneceksen buğday yetiştireceksin, on sene sonrasını düşüneceksen ağaç yetiştireceksin, yüz sene sonrasını düşüneceksen adam yetiştireceksin’’ evet sevgili okuyucularım Elin intikamcı hainleri kendi aralarında bir olabildiklerini gözlemlediğimizde bizlere ne oluyor, elin kafir zihniyeti gözlerini dikmişler Müslüman memleketlerine teknoloji de, ilim de, fen de çalışarak boş durmuyorlar. Allah çalışana veririm diyor, bu anlam da şu Hadisin yüklediği iklim ile yeniden madden ve manen Dünya ve Ahiretimin imanı emredene iman etmedikçe Cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız ’’

 

SÖZLERİNİN HAYATIMIZIN HER KARESİNDE YAŞANMASI DİLEKLERİMLE

SELAM VE DUA İLE

İBRAHİM ÖZDEDE

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU