Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Belediye Çalışanı veya Belediye Başkanı Hiç Farketmez!

22 Ocak 2016 - 10:04

Geçtiğimiz hafta mahalleden bir komşum ile birlikte Düzce Zabıta Müdürünü ziyarete gittik. Gitmişken de bir maruzatımız vardı onu dile getirdik. Konu Düzce’nin Arapçiftliği Mahallesinde bir sokakta kanalizasyon taşması! Vatandaş bu problemi dile getirdi. Neden Zabıta Müdürü? Zabıta Müdürü Muhsin Demirtaş İl Halk Sağlık Müdürlüğünden gelen bir kişi olduğu için konu aynı zamanda İl Halk Sağlığını ilgilendirdiği için sağlık yönünü de dile getirmekti. Durumu anlattık. Sağolsun dinledi ve ilgilendi. İlgili yerleri aradı ve dedi ki; İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne gitseniz onlar belirtilen adrese gidecek, ilgili çalışmayı yapacak, tutanağını tutacak ve sizi yine Belediyeye gönderecekler dedi. Anlaşıldı ki problem Belediyeyi ilgilendiriyor ve doğru adresteyiz!

 

Komşum, yaklaşık olarak altı aydan beri belediyeye gidip geldiğini söyledi. Zabıta Müdürü dedi ki; Düzce Belediyesinde çözülmeyen iş olmaz. Yeter ki doğru adrese gidilsin. Bu, sizin anlattığınız kanalizasyon rögar kapağından pis suyun taşması önemli bir olaydır. Bu konuya kimse ilgisiz kalmaz. Siz İlgili Müdürlüğe gerekli bilgiyi yazılı olarak bildirin bu iş anında çözülür ve gereği yapılır dedi.

 

Yanımdaki komşu dedi ki ben derdimi zaten yazılı olarak bildirdim. Zabıta Müdürü doğrusunu yapmışsın dedi. İsterseniz bir de Su ve Kanalizasyon Müdürlüğüne gidin ve kendisini ziyaret edin. İnanıyorum ki probleminiz çözülecek. Bu işlerden belediye başkanımızın haberi olsa anında müdahale eder dedi. Ama her şey başkana söylenmez ki. Gereği de yok zaten. Bizler burada Belediye Başkanı adına görev yapan insanlarız! Zabıta Müdürü Muhsin Demirtaş’a teşekkür ettik, müsaade istedik ve ayrıldık. Bizi hoş bir şekilde uğurladı.

 

Ertesi günü Düzce Belediyesinin Konuralp’teki ek binasın, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğüne gittik. Müdür Ferit Girgin bey’in odasına girdik. Bizi karşıladı. Kendimizi tanıttık. Yanımdaki komşum konuya girdi. Kanalizasyon İşleri Müdürü Ferit Girgin ilgili görevliyi çağırdı. Konuyu anlamaya çalıştılar. Müdür bey aynen şunu söyledi. Bugün hava müsait olsaydı öğlenden sonra ekibi senin mahallene yönlendirirdim oldu! Memnuniyetimizi belirttik ve müsaade istedik, makamdan ayrıldık. Bizi hoş bir şekilde uğurladı.

 

Belediyenin Konuralp’teki ek binasında bulunan Fen İşleri Müdürü Kenan Güreşiroğlu’na uğradık. Beraber gittiğimiz komşumun, komşusu ile sınırında bir ağaç kesim işi varmış. Komşum durumu anlattı. Kenan Güreşiroğlu bey dedi ki bu iş bizim işimiz değil. Bunu söylerken yapmayız anlamında anlamayın beni dedi. Yaparız ama ücrete tabidir dedi. Onun için siz bu işi Sedaş’la çözün dedi. Hemen Sedaştan bir ilgiliyi aradı. Gerekli bilgiyi aldı ve yanımdaki arkadaşa ne yapması gerektiğini anlattı. Netice alamazsanız şayet yine haberim olsun dedi. Tşekkür ettik, müsaade istedik, ayrıldık. Bizi güzel bir şekilde uğurladı.

 

Yine Düzce Belediyesinin Konuralp’teki ek binasına gitmişken Belediye Ulaştırma Müdürü Murat Gülmez’e uğrayalım dedik. Ulaştırma Müdürü Murat Gülmez bey bizi karşıladı. Ulaştırma Müdürlüğü ile ilgili hiç bir işimiz yoktu. Sadece ziyaret için uğramıştık. Hoş sohbetten sonra müsaade istedik ve ayrıldık.

 

Belediyeye Gittik. Bizi hoş karşıladılar, ilgilendiler, yardımcı oldular veya olmaya çalıştılar. Belediye Başkanını görmeye gerek kalmadı. Zabıta müdürü Muhsin Bey’in de söylediği gibi; her iş için de Belediye Başkanı ile görüşülmez ki!

 

Buradan ne anlamalıyız? Ben Belediyeye gittim, işimiz görülmedi, ilgilenmediler sözü pek doğru değil.

 

Kim olursa olsun. Hangi kurum olursa olsun ister belediye, ister Milli Eğitim, isterse Valilik olsun fark etmez. Vatandaş herhangi bir kuruma gittiğinde karşılaştığı kişi ne kadar mütevazi ve vatandaş ile ne kadar ilgilenirse o kurumun başı o kadar iyi bir insan ve iyi bir yönetici olarak algılanıyor! Aksi davranışlar karşısında ise vatandaş kurumlar için ağzına geleni söylüyor!

Vatandaş için devlet kurumu veya özel kurum fark etmez. İşi için kurumuna gelen vatandaşı çalışan herkes hoş karşılamak zorundadır. En alt birimden en üst birime kadar hiçbir çalışan kurumun başını halka kötü göstermeye hakkı yoktur!

Hoşçakalın.

 
  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU